Ezeket a szokatlan neveket Japánban kirakira néven ismerik, ami szó szerint csillogót vagy ragyogót jelent. A szülők nagy örömmel adnak olyan modern neveket a kicsiknek, amelyek kifejezik azok egyéniségét és egyediségét, de
egyre több a kritikus hang az országban ezzel kapcsolatban.
Például azért, mert a japánoknak nehéz leírni vagy kiejteni őket, ami gondot okozhat a kórházakban, iskolákban vagy a hatóságoknál.
Mostantól szabályozzák a japán babák névadását
2025 júniusától Japán új szabályokat vezetett be, amelyek korlátozzák a szokatlan neveket. A szülőknek mostantól a gyerekük nevének fonetikus olvasatát is meg kell adniuk a hivatalos nyilvántartásban.
Amennyiben a név kiejtése nem egyezik meg a Japánban használt kandzsi karakterek szokásos olvasatával, a hatóságok elutasíthatják a nevet, vagy további dokumentumokat kérhetnek a szülőktől.

Japánban júniustól nem engedik, hogy furcsa neveket adjanak a babáknak (Fotó: Getty Images)
Miért problémásak a kirakira nevek?
Japánban három írásrendszert használnak: a kínai eredetű kandzsit, valamint két fonetikus rendszert (a szótagírásos hiraganát és a külföldi neveknél alkalmazott katakanát).
A keresztneveket jellemzően kandzsival írják, ám ezek a karakterek többféleképpen is kiejthetők, így egy névnek tízféle kiejtése is lehet. Emiatt gyakran az írásmódból nem lehet következtetni arra, hogy szólítsuk az adott gyereket.
Megosztó nevek
A társadalom vegyes érzelmekkel fogadta az új szabályozást. Egyesek szerint a kirakira nevek az önkifejezés részei, és nem kellene az államnak beleavatkoznia.
Mások viszont a gyerekek érdekeit szem előtt tartva úgy nyilatkoztak, hogy a hagyományostól eltérő nevek gúnyolódást, csúfolódást válthatnak ki, nem is beszélve a hivatalos ügyintézéseknél fellépő problémákról.
Hazánkban már eleve szigorú a névadás szabályozása. Emiatt az olyan nevek népszerűek, mint a Bence, Levente, Máté, lányoknál pedig a Hanna, Olívia, Emma. Amerikában viszont egészen furcsa keresztnevekkel találkozni, főleg a sztárcsemeték köreiben.
Kapcsolódó: A névadást különleges szempontokból is érdemes átgondolni
Kiemelt kép: Getty Images