„Fűben-fában orvosság van” – tartja a régi mondás. Na meg szépítőszer, tesszük hozzá mi. Hiszen miközben polcainkat telepakoljuk tetszetős csomagolású, sokat ígérő krémekkel és szérumokkal, egyre nagyobb teret hódítanak (valójában persze csupán visszatérnek) a házi készítésű, természetes megoldások is.
És nemcsak azért, mert környezetbarátabbak vagy mert kímélik a pénztárcát, hanem mert üzembiztosan működnek is.
Vegyük például az utóbbi idők egyik slágerét, a rozmaringvizet. A rozmaringvíz egy olyan kíméletes, mégis sokoldalú növényi kivonat, hajunkra és bőrünkre gyakorolt áldásos hatása mellett még a közérzetünknek is jót tesz, és amit mi magunk is fillérekért előállíthatunk. Nézzük, mit tud, és hogyan készíthetjük el otthon!
Mi az a rozmaringvíz?
A rozmaringvíz nem más, mint a jól ismert gyógynövény egyszerű főzete vagy annak lepárlásából származó aromás víz. Készülhet házilag (ez gyakorlatilag egy erősebb „tea”), de létezik ipari változata is, amit illóolaj-lepárlás során nyernek.
Ez az úgynevezett hidrolátum a növény vízoldékony hatóanyagait tartalmazza, enyhébb formában, mint az illóolaj – így érzékeny bőrre, hajra is biztonságosan alkalmazható.
A rozmaringvíz az utóbbi évek egyik legfelkapottabb szere lett a kozmetikában.
Mire jó?
Inkább úgy kéne kérdezi, hogy mire nem. A rozmaringvíz sokoldalúsága ugyanis lenyűgöző. A fejbőrbe masszírozva javítja a vérkeringést, ezáltal serkentheti a hajnövekedést és csökkentheti a hajhullást. Rendszeres használattal a fejbőr tisztább, a haj fényesebb és erősebb lehet – és ami a legjobb: ez a frissítő permet még két hajmosás között is életet lehel a frizurába.
De nemcsak a hajra jó, de a bőrre és kedélyállapotra is jótékony hatással van.
A rozmaring szuper gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatású szer.
Csodát tesz a gyulladt, pattanásos bőrrel, kellemesen fanyar illata pedig élénkít, segíthet koncentrálni, vagy akár enyhíteni a fejfájást is. Vétek lenne nem kihasználni a benne rejlő potenciált, nem igaz? Annál is inkább, mert a házi rozmaringvíz készítése nemcsak egyszerű, de igazi testet-lelket feltöltő szertartás is lehet.

A rozmaring rendkívül sokoldalú növény (Fotó: Getty Images)
Házi rozmaringvíz recept
Hozzávalók 1 adaghoz:
- 3–4 friss rozmaringág (vagy 2 evőkanál szárított rozmaring)
- 1,5 dl víz
- üvegpalack vagy spray flakon a tároláshoz
Elkészítés:
- Alaposan öblítsd le a friss rozmaringágakat, majd tedd őket egy kis lábosba és öntsd fel a vízzel. Lefedve forrald fel, majd vedd lejjebb a lángot, és főzd 15–20 percig a főzetet.
- Hagyd teljesen kihűlni, majd szűrd le, végül pedig töltsd tiszta, jól záródó üvegbe vagy permetező flakonba.
- Tárold hűvös helyen: hűtőben akár 1-2 hétig is friss marad.
Így használd!
A kész rozmaringvizet a legtöbb ember biztonságosan tudja használni hajára és bőrére is, de ahogy minden (házi)szer esetén itt is fontos az elővigyázatosság. A permetet először egy kisebb bőrfelületen próbáld ki és csak akkor alkalmazd nagyobb területen, ha ott nem okozott irritációt.
Érdemes kikérned (érzékeny bőr esetén pedig egyenesen kötelező) bőrgyógyászod vagy kozmetikusod tanácsát is bármilyen új szer alkalmazása előtt.
Zöld az út? Permetezd közvetlenül a fejbőrödre naponta, vagy használd hajmosás után öblítőként, fejbőrfrissítőként, vagy arcra tonikként – bármely napszakban.
Ha hajhullással küzdesz, illetve ha gyorsan zsírosodik a hajad, esetleg érzékeny a fejbőröd, ha szeretnél természetes tonikot, vagy csak élveznéd a rozmaring frissítő illatát – a rozmaringvíz remek választás lehet. Kíméletes, frissítő és jól beilleszthető a mindennapi rutinba.
Kapcsolódó: A rozmaring a konyhában is jó szolgálatot tesz.
Kiemelt kép: Getty Images