kutya macska bolha

Támadnak az élősködők: így bolhátlanítsd kedvenced, hogy a lakás se bánja

A tavasz a napsütés, a jó idő, a kültéri programok időszaka, de ilyenkor kezdenek mozgolódni a rovarok, bogarak is. A kutyában és a macskában is rejtőzhet kullancs és bolha is, utóbbi kiirtása pedig egész nagyívű feladattá is válhat.

Télen minden élőlény, a kutyák és a macskák is egy meleg helyre kuporodnak össze, ahol ha tehetik, félálomban megvárják a tavaszt. Márciusban aztán a vastag szőr lehullik, megindul a vakarózás, a vackot pedig érdemes kifertőtleníteni, ugyanis hemzseghet a bolháktól.

A kutyának és a macskának is van saját bolhájuk, amelyek könnyen elszaporodnak, sőt meglepően sokáig bírják vérszívás nélkül is. A bolhák petéi, lárvái nem pusztulnak el csak attól, hogy magukra hagyjuk őket, akár hosszú hónapok múlva is inváziót okozhatnak.

Bolha a házban a macska miatt

Pár hét múlva megszületnek az első kiscicák is, akiket, főleg ha sanyarú körülmények közt élnek, sokan mentenek meg és visznek haza. Csakhogy az anyaállattól minden kicsi elkapja a bolhákat is. A vérszívók olyan gyorsan szaporodnak, hogy a kismacskán, kiskutyán nemcsak a kifejlett bolhák találhatók meg, de sokszor a peték, lárvák is, amelyek lepotyognak és megvárják a maguk idejét a szőnyegen, a parketta repedésein, a kisállat kedvenc pokrócában.

Ezért akármilyen állatot is viszünk haza, a legelső dolgunk az legyen, hogy bolhátlanítjuk.

A legegyszerűbb módszer, ha az állatorvosi rendelőben a szakértő a háziállat korához illően pusztítja el az élősködőket.

Ha erre nincs lehetőségünk, a fürdetés és a bolhák kifésülése, vízbe fojtása lehet opció. Ezután pedig olyan cseppet kell adnunk az állatnak, ami gátolja a bolhák különböző fejlődési alakjainak túlélését is. Ha ezt vagy a fürdetést elmulasztjuk, esetleg nem ismételjük (a csepp és a fürdetés kizárják egymást), akkor az apró petékből, lárvákból rövid idő alatt felnőtt bolhák lesznek, akik megtelepednek az állat bőrén, és minden kezdődik elölről.

Ezért lehet sikertelen a sima, egyszeri alkalmas bolhairtás: minden esetben alapos porszívózással, porzsák kidobásával, hatvan fokos mosással kell együtt végeznünk, a cseppet pedig havonta ismételjük.

kutya macska bolha

A kutyán, macskán élősködő bolha így néz ki, és nagyon szereti a puha, bolyhos plédeket, no meg persze a vért (Kép: Getty Images)

Mi a teendő a kutya bolhássága esetén?

Ha kiskutyáról van szó, ugyanaz a teendő, mint a macskáknál. A kint az udvaron, házban élő kutyáknál már más a helyzet. Tavasszal menjünk ki egy szép, meleg, napsütéses napon, és rámoljuk ki a házat. A mosható anyagokat minimum hatvan fokon, ecettel megbolondítva mossuk ki és hagyjuk megszáradni. Vigyázzunk, hogy közben a bolhák ne ugorjanak át ránk is. Elméletben a kutya bolhája nem szereti az ember vérét, de mindig akadnak kivételek.

A kiürített kutyaházat fertőtlenítsük át tetőtől talpig, a legjobb, ha olyan bolhairtó készítményt is bevetünk, ami nem káros később a házba visszafekvő állatra.

A megszáradt pokrócokat tegyük vissza a helyükre, és ne feledkezzünk meg a kutya bolha- és kullancsvédelmét szolgáló nyakörvről, cseppről, vagy jelentős, hosszú, sűrű nyaki szőr esetén a tablettáról. Olyan szerre van szükségünk, ami nemcsak a kifejlett élősködőket öli meg, de a petéket, lárvákat is. A hatás egy hónapig garantált, de már közben is érdemes ellenőrizni, tényleg sikerült-e megszabadulni a bolháktól.

A bolhásság komoly egészségügyi gond

A bolhairtás nem csupán esztétikai kérdés. Persze senki sem szereti, ha véresre csípik az elkaphatatlanul gyorsan ugráló bolhák, de ezen túl sajnos az egészségünkre is veszélyesek lehetnek (a nagy pestisjárványokat nemcsak a patkányok, de a rajtuk élő bolhák is okozták). A bolha köztigazdaként terjesztheti a galandféreg petéit, emellett sok állat allergiássá válik a bolhák nyálára is. Ennek őrült vakarózás és sebes bőr a jele.

Onnan jövünk rá, hogy kedvencünk bolhás, hogy a szőrében apró, fekete vagy vörösesbarna, szemcsés üledéket találunk.

Ezek alvadt vérdarabok, amelyek a villámgyorsan elbújó bolhák emésztésének végtermékei.

Mindenképpen meg kell szabadulnunk a bolháktól, mert az említett féregfertőzés és allergia mellett bőrgyulladást és súlyos esetben vérszegénységet is okozhatnak. Ekkor már egyértelműen állatorvoshoz kell vinnünk kedvencünket. Hogy erre ne kerüljön sor, a tavaszi nagytakarítás nevében bolhátlanítsuk kutyánkat, macskánkat és lakóhelyeiket is – megéri.

Ha már túl vagy a tavaszi bolhairtáson, érdemes felkészülni a nyári veszélyekre kedvenced egészsége érdekében

Kiemelt kép: Getty Images