ruth ellis utolsó kivégzett brit nő

Esélye sem volt megúszni a tragédiát – Ruth Ellis, az utolsó brit nő, akit kivégeztek

Ruth Ellis traumatizált, zaklatott gyerekkora elől menekült a londoni éjszakai élet kellős közepébe, hogy aztán mindenki úgy emlékezzen rá, mint az utolsó brit nőre, akit halálra ítéltek.

A fiatalon meghalt nő története mindmáig a brit történelem egyik legtragikusabb és legmegrázóbb fejezetei közé tartozik. Ruth Ellis életét egy sötét és zűrzavaros világban kezdte, amelyben családi traumák, a szeretet és az erőszak ördögi körében vergődött. Amint a napokban a szigetországban újra képernyőre került a története, úgy vetül ismét a rivaldafény Ellisre. De ki volt ő valójában, és mi vezetett ahhoz a bizonyos szörnyű eseményhez 1955. április 10-én?

Ruth Ellis a kezdetektől vonzotta a tragédiát

Ruth Ellis 1926. október 9-én született a walesi Rhyl városában, Neilson Ruth néven. Ő volt a Hornby család ötödik gyermeke, és sorsa már gyermekkorában megpecsételődött. Anyja belga menekült volt, apja egy manchesteri csellóművész.

A család gyakran költözött, és hasonló gyakorisággal változtattak vezetéknevet is. Az életrajzírók feltételezései szerint azért, hogy se a szomszédok, se az iskolák számára ne derüljön ki, micsoda szörnyeteg volt Arthur, a családfő. A férfi Ruth-t és nővérét, Murielt is zaklatta, de senki nem foglalkozott a rémtetteivel.

Megdöbbentő módon a lányok anyja se vett tudomást a történtekről.

Még akkor sem tett semmit, amikor Muriel lánya 14 éves korában teherbe esett, a gyermek egyszerűen a többiek testvéreként nevelkedett fel. Apja kegyetlensége és a családon belüli erőszak nyilvánvalóan mély sebeket hagytak Ruth lelkében, ami sokak szerint magyarázata lehet a későbbi megrázó eseményeknek.

Az éjszakai élet családias közeg volt számára

A második világháború alatt Ruth Londonba költözött, ahol viharos gyorsasággal vált felnőtté. Addigra már apja is a fővárosban volt új állása miatt. Ruth új barátnőjével, Ednával érkezett, aki tovább taszította a lányt az elkerülhetetlennek tűnő lejtőn. Bevezette a könnyed élet világába, amelyet férfiak sokasága és végtelen mennyiségű alkohol szegélyezett.

Arthurhoz való költözésük rendkívül rossz ötletnek bizonyult: az apa viszonyt kezdett a barátnővel, miközben lányát tovább bántalmazta. A bizarr ménage á trois-nak a Readingből felutazó anya, Bertha vetett véget, aki rajtakapta férjét a fiatal lánnyal.

A megpróbáltatások folytatódtak Ruth számára, 17 évesen teherbe esett egy házas katonától, és ahogy sejteni lehetett, nem jött el számára a happy end.

A babát ugyan megtartotta, a kapcsolat viszont elhalt, és Ruth hamarosan egy gyárszalag mellett találta magát, hogy valahogy eltartsa a fiát.

ruth ellis utolsó kivégzett brit nő

Tömegek érkeznek Londonba Ruth Ellis kivégzésére (Fotó: Evening Standard/Getty Images)

Kódolva volt a tragédia

Az 1940-es évek végére Ruth karrierjében komoly fordulat állt be. Addigra már számos férfival találkozott a londoni éjszakai életben, akik később meghatározták életét. Ekkoriban kezdett el hostessként dolgozni, és nemsokára valódi hírnévre tett szert a klubok világában. Egyre több gazdag és manipulatív férfi tűnt fel körülötte, miközben kipróbálta az aktmodellkedést, majd eszkortként dolgozott.

A magánéletében egyik boldogtalan kapcsolat követte a másikat, majd 1951-ben Ruth találkozott George Johnston Ellis-szel, egy elvált fogorvossal, aki szintén alkoholista volt. Házasságuk villámgyorsan abuzív kapcsolattá változott. Miután Ruth megszülte lányukat, Georginát, a férje megtagadta, hogy a sajátjaként ismerje el a gyermeket. A szakítás után Ruth visszatért a családi házba és az eszkort munkához, de mindent megtett, hogy kitörjön az ördögi körből.

Beszéd- és etikettórákat vett, hogy klubmenedzser legyen belőle. 27 évesen az egyik legfiatalabb nő lett, akinek ez sikerült.

A munka pénzzel, híres barátokkal és státusszal járt, és Ruth ekkoriban találkozott David Blakely-vel, az autóversenyzővel. Néhány héten belül szenvedélyes és bántalmazó kapcsolatba keveredtek egymással, miközben másokkal is találkozgattak. Ruth élete újból drámai spirálba került: viselkedése miatt kirúgták, ő pedig folytatta viszonyát Daviddel és egy másik férfival.

Blakely és Ruth kapcsolata egyre inkább a végzet felé haladt, és 1955 januárjában tragédiába torkollott, ekkor Blakely olyan erősen vágta hasba a nőt, hogy Ruth elvetélt.

Kapcsolódó: Ezek a nők inspirálták a Chicago musical gyilkos művészeit

Az esküdteknek fél óra se kellett

Senki nem tudja, mi volt az utolsó csepp a pohárban Ruth Ellis számára, de 1955 április 10-én elment egy hampsteadi kocsmába, ahol Blakely a barátaival tartózkodott. Amikor az autójához ért, Ruth kivett egy revolvert a táskájából, és ötször rálőtt, az utolsó három golyót a hátába eresztette, miközben a férfi a földön feküdt. A hatodik lövés célt tévesztett, és elvitte egy járókelő hüvelykujját.

A gyilkosság után Ruth sokkot kapott. „Bűnös vagyok, kicsit össze vagyok zavarodva” – mondta, majd arra kérte Blakely barátját, hogy hívja a rendőrséget. Azonnal letartóztatta Ruth-t egy szolgálaton kívüli rendőr, majd a hampsteadi rendőrőrsre vitték, ahol később teljes beismerő vallomást tett.

Elképesztő nyugalma megdöbbenést keltett a hatóságokban.

A nőt orvosok és pszichiáterek vizsgálták meg, de egyikük sem talált mentális betegségre utaló jelet. Amikor tárgyalásán az ügyész az indítékáról kérdezte, Ruth egyértelmű választ adott: „nyilvánvaló, hogy amikor rálőttem, meg akartam ölni”. A sorsa megpecsételődött, az esküdtszéknek kevesebb mint húsz percébe telt, hogy gyilkosság vádjával halálra ítélje.

ruth ellis utolsó kivégzett brit nő

Lucy Boynton színésznő a Ruth Ellis életéről szóló sorozat premierjén (Fotó: Santiago Felipe/Getty Images)

Elindult a diskurzus a halálbüntetésről

Az ítéletet közfelháborodás követte, Ruth támogatói azonnal halasztást kértek. Ruth maga soha nem foglalkozott a szabadulását célzó petícióval (50 000 aláírás össze is gyűlt), de ügyvédei 14 oldalas levelet írtak Lloyd George akkori belügyminiszternek, amelyben kifejtették a halasztás vagy legalábbis a kivégzés felfüggesztése melletti érveket, ám miniszter elutasította a kérést.

Nem foglalkozott egyáltalán sem a körülményekkel, sem az asszony tragikus élettörténetével, amely magában hordozta a végzetes eseményeket.

Ruth Ellist végül július 13-án kivégezték, és a börtön területén lévő jelöletlen sírba temették.

Ruth halála mély hatást gyakorolt ​​arra, ahogyan a brit közvélemény és a világ többi része a halálbüntetést látta. A kivégzésére vonatkozó döntést számos sajtóorgánum, újságírók támadták, akik elítélték a törvényt annak középkori mivoltáért.

Ruth Ellis már nem láthatta, hogy családjának milyen boldogtalan sors jutott osztályrészül. Volt férje, George öngyilkos lett, anyjára akkor bukkantak rá, amikor épp megpróbálta elgázosítani magát. Fia, Andy szintén öngyilkos lett, lánya, Georgina pedig 50 évesen hunyt el rákban.

Nagy-Britanniában az utolsó kivégzésre 1964-ben került sor, eddigre már gyakoriak voltak a halasztások: a halálra ítéltek mintegy felének ítéletét megváltoztatták.

Kapcsolódó: Különös kegyetlenséggel gyilkolt az első nő, aki villamosszékben végezte

Kiemelt kép: Evening Standard/Hulton Archive/Getty Images