- Hunyadi János, a törökverő kiváló sorozat-alapanyag, a Bán Mór azonos című regényfolyamából készült sorozat nemrég debütált-
- Sokan alig tudnak valamit Hunyadi életéről, munkásságáról, vagy arról, hogy ő nemzette a legismertebb magyar királyt.
- A valóságos történelem izgalmasabb még a sorozatnál is.
A sorozatban Hunyadi Jánost a varsói, római, nándorfehérvári és bécsi arisztokrata családokkal történő politikai csatározások közben ábrázolják. Az Oszmán Birodalom népes hadserege Európa meghódítására készül, hatalmas a feszültség, de Hunyadi döntő győzelmet arat Nándorfehérvár ostrománál 1456-ban.
Azt már tudjuk, hogy ez sajnos nem volt elég a török terjeszkedés megállítására, de ez nem von le semmit Hunyadi János munkájának értékéből. Nézzük is meg, hogy hol nőtt fel, milyen családba született, és miért becézik törökverőnek? A sorozat ugyanis, bár látványos, nyíltan kimondottan nem teljesen valósághű.
Az igazi férfi, aki a Hunyadi sorozatot ihlette
Hunyadi János Kolozsváron született 1407-ben, családja román származású. Luxemburgi Zsigmond Hunyadi apjának, Vajknak adományozta a hunyadi birtokot, a vajdahunyadi várral együtt: innen ered a család vezetékneve is. A nemesi származás ellenére a család eleinte nem bővelkedett a pénzben, annál inkább erőben és kitartásban, amire szükség is volt, hiszen gyakran gúnyolták őket később amiatt, mert szegények, és mert friss nemesek Zsigmond jóvoltából. 1434-ben Hunyadi Jánost egy oklevélben viszont már királyi udvari vitézként emlegetik.
Lehet, hogy királyi sarj volt?
Hunyadi János felmenői románok voltak, de több történész is osztja azt a nézetet, hogy a magyar hős valójában Luxemburgi Zsigmond balkézről született gyermeke volt, akit gyorsan elhelyeztek egy családban, az anyát Vajkkal összeházasítva. Ez indokolná a vajdahunyadi vár nagylelkű adományát, Hunyadi kiváló, a királytól érkező neveltetését is. A bizonyítékok mellett szól, hogy Hunyadinak született egy szintén Jánosnak keresztelt öccse, ami akkoriban csak olyan családokban volt szokás, ahol a két fiú nem egy apától származott.

Rujder Vivien mint Szilágyi Erzsébet és Kádár L. Gellért mint Hunyadi János (Fotó: TV2 Sajtószoba)
Így lett Hunyadi törökverő
A kiváló oktatásnak és Hunyadi erejének hála szépen haladt felfelé a ranglétrán. Mesterei mellett megismerte a török harcmodort, és idővel Zsigmond király kíséretéhez tartozott, vele tartott Itáliába is. Az ottani zsoldoshadseregtől is rengeteget tanult, ahogy később a csehektől is, és a különböző népek harcászati szokásaiból, trükkjeiből gyúrta össze a sajátját, ami sokáig nem talált kihívóra.
1441-ben erdélyi vajdának, nándorfehérvári főkapitánynak nevezték ki, és ő felelt a déli határvidék védelméért. A szegényebb sorból induló Hunyadi óriási vagyont gyűjtött, de ennek legnagyobb részét a törökök elleni harcra fordította.
Mátyás király apja
Hunyadi a sorozatban kivételes erejű és kinézetű harcosként jelenik meg, akinek a török diplomáciára nagy hatást gyakorló Brankovics Mara személyében szeretője is van. Erre semmilyen történelmi bizonyítékunk nincs. Arra már annál inkább van bizonyíték, hogy Hunyadi 1430 körül feleségül vette horogszegi Szilágyi Erzsébetet. Két fiuk született, 1431-ben Hunyadi László és 1443-ban Hunyadi Mátyás, az a Mátyás, aki aztán a leghíresebb magyar királlyá vált.
Történelmi harcok a törökök ellen
Eleinte nem sok ideje volt a fiaival foglalkoznia Hunyadi Jánosnak, ugyanis szinte mást sem csinált, mint kisebb-nagyobb török csapatokkal harcolt. Olyan sikeresnek bizonyult, hogy eleinte jogosan hitték azt a magyarok, hogy az Oszmán Birodalom megállítható.
Igaz, Hunyadi két alkalommal is fogságba került,
egyszer a Drakula alakjáról ismerős Vlad Dracul havasalföldi vajda zárta börtönbe, másodszor az 1448-as rigómezei vereség után a szerbek. Mindkét esetben súlyos váltságdíj ellenében szabadulhatott, de addigra akkora híressége volt az országnak, hogy semmit sem sajnáltak érte.

A vajdahunyadi vár a mai Románia területén található (Fotó: Getty Images)
Hunyadi János halála
Így érkeztünk el az 1456-os nándorfehérvári csatához. Hunyadi nagyszerűen harcolt seregével, a többszörös túlerőben lévő törökök támadását sikerrel visszaverte. Az ünneplés és az öröm azonban nem tartott sokáig, a táborban pestisjárvány tört ki, ami hősünket is magával ragadta a halálba. A Hunyadi vér viszont nem veszett el, sőt.
Életében nagyon odafigyelt fiaira: sokkal többet kaptak az átlagos nemesgyerekeknek járó nevelésnél.
A katonáskodás mellett nyelvtudást, általános műveltséget adó oktatást kaptak, Mátyás az egyház- és államjog és a művészetek területén is otthonosan mozgott. Az ő munkásságában él tovább a nagy törökverő Hunyadi János is.
Kapcsolódó: A Hunyadit sírba taszító pestis mellett más járványok is tizedelték a magyarokat
Kiemelt kép: Hunyadi János / Getty Images, Kádár L. Gellért Hunyadi Jánosként a Hunyadi című sorozatban / TV2 Sajtószoba