Az asszertivitás egy olyan készség, amely segít abban, hogy határozottan kifejezzük szükségleteinket, vágyainkat, miközben tiszteletteljesek maradunk másokkal. Az eleinte csupán apróbb módosítások idővel nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy magabiztosabb legyen a fellépésed.

A jó kommunikáció az élet minden területén kulcsszerepet játszik: a munkahelyi kapcsolatokban, a magánéletben, a barátságokban és a családi környezetben is. Az, hogy hogyan fejezzük ki magunkat, alapvetően meghatározza, hogy milyen kapcsolatokat építünk, milyen hatással vagyunk másokra, és mennyire érezzük magunkat elégedettnek a mindennapi interakcióink során.

Ha megérzik a gyengeségünket, kihasználják

Ha nem vagyunk elég határozottak, könnyen előfordulhat, hogy mások kihasználják a passzivitásunkat, nem tartják tiszteletben a határainkat, vagy akár figyelmen kívül hagynak minket. Ez pedig fokozott stresszt, frusztrációt és végső soron rosszabb közérzetet eredményezhet.

Az asszertivitás, vagyis az önérvényesítés egy olyan készség, amely segít abban, hogy egyértelműen és határozottan kifejezzük szükségleteinket, vágyainkat, miközben tiszteletteljesek maradunk másokkal. Ez nem ugyanaz, mint az agresszivitás vagy a durvaság;

az asszertivitás célja, hogy megvédjük a saját érdekeinket anélkül, hogy másokat megbántanánk.

Persze az elmélet mindig jobban hangzik, a gyakorlat azonban nagyon eltérő képet fest rólunk. Hiába tudjuk, hogy fontos kiállni magunkért, általában se konfrontálódni nem szeretünk, se azt, ha főnökösködőnek látnak minket. Ezért határozott fellépés helyett inkább magyarázkodunk, elnézést kérünk a véleményünkért, vagy ami még rosszabb, el se mondjuk.

Nem arról van szó, hogy mi lennénk gyengék, egyszerűen így szocializálódtunk. A vélemény visszatartása vagy más érdekeinek előtérbe helyezése azonban káros következményekkel jár.

Hogyan legyél kellemesen asszertív?

Alább összeszedtünk néhány tanácsot arról, hogyan lehetsz határozott anélkül, hogy mások idegeire mennél.

1. Teszteld a határaidat

Nincs szükség nagy, drámai pillanatokra ahhoz, hogy megtanuld az asszertív viselkedést. Érdemes először kisebb, hétköznapi interakciók során gyakorolni a határozott fellépést. Ne idd meg a mandulatejes chai lattét, miközben mezei eszpresszót kértél. Udvariasan mondd el, hogy mi volt a rendelésed.

hogy legyél asszertív

Az asszertív ember nem elnyom másokat, hanem a saját érdekeit képviseli (Fotó: Getty Images)

A barátnődnek is nyugodtan elmondhatod, hogy nem bírod a horrort, inkább nézzetek meg mást a moziban. Sőt, a piros pólót se vedd meg, akárhogy tukmálja rád az eladó, miközben utoljára az anyaméhben viseltél piros holmit. Akkor se pontosan magadon.

Az ilyen egyszerű szituációkban kockázat nélkül kipróbálhatod, hogy mit jelent kifejezni, amit szeretnél, és elérheted, hogy tiszteletben tartsák az igényeidet. A sikeres kommunikáció segít megerősíteni az önbizalmat, és egyre könnyebb lesz fellépni magadért.

2. Ne kérj állandóan bocsánatot

Az egyik leggyakoribb hiba, amit sokan elkövetnek, hogy az álláspontjukat indoklással vagy bocsánatkérésekkel gyengítik. Az olyan kifejezések, mint a „szerintem”, „bocs, de…” vagy „lehet, hogy nem kéne, de…” sokszor arra utalnak, hogy nem vagyunk biztosak a véleményünkben, vagy hogy bocsánatot kérünk valamiért feleslegesen.

Ezzel szemben sokkal erősebben és magabiztosabban lépsz fel, ha határozottan és egyenesen képviseled az érdekeidet: „Szívesebben ülnék a benti asztalnál, ha szabad” vagy „Hálás lennék, ha legközelebb nem az utolsó pillanatban törölnék a foglalást”.

Kapcsolódó: Rejtélyesen kommunikálsz? Ebből a 6 jelből kiderül

3. Ne magyarázd túl

A túlmagyarázás gyakran a bizonytalanság és határozatlanság jele, ami könnyen elveheti a mondandód erejét. Sokan hajlamosak hosszasan indokolni, miért kérnek valamit, vagy miért nem tudnak teljesíteni egy kérést.

Felesleges az első vakrandi előtt monológban magyarázkodnod, hogy miért nem tudsz elmenni, egyszerűen köszönd meg a meghívást, majd közöld, hogy sajnos nem érsz rá. Nem tartozik a másikra e ponton sem az egészségügyi állapotod, sem az, hogy még nem vagy túl az exeden, esetleg megtaláltad közben az igazit. Törekedj a hatékony kommunikációra, hogy ne kelljen az esetleges hézagokat magyarázatokkal kitöltened.

4. Ne érezd rosszul magad

Az asszertivitás gyakran kényelmetlenséget okozhat, különösen, ha először próbálkozol vele. Jellemző ilyenkor a bűntudat érzése – ez egy természetes reakció. A határok meghúzása nem egyenlő azzal, hogy önző vagy barátságtalan vagy.

A saját igényeid, érzéseid tiszteletben tartása, és ezek kifejezése nagyon is egészséges.

Ha azon kapod magad, hogy a bűntudat miatt visszatáncolnál egy helyzetben, kommunikálj befelé! Erősítsd meg magadban nyugodtan, hogy azért kérsz béremelést, mert kimutathatóan sokat hoztál a cégnek az elmúlt öt évben. Vagy azért szállsz ki ebből a párkapcsolatból, mert toxikusnak érzed.

5. Maradj pozitív

Határozottnak lenni nem jelent rideg vagy érzéketlen viselkedést. A határozottságot pozitív, kedves kommunikációval is lehet ötvözni, hogy ne tűnj mások szemében túl keménynek. Például egy „köszönöm, hogy megértetted” vagy egy „nagyon jól éreztem magam, de most mennem kell” mondat segíthet, hogy asszertív legyél, miközben kedves maradsz. A pozitív hozzáállás nemcsak mások számára teszi elviselhetővé a kommunikációt, hanem

abban is segít, hogy te jobban érezd magad a különböző helyzetekben.

Úgy is lehet hatékonyan kommunikálni, hogy miközben udvariasak vagyunk, határozottan képviseljük az érdekeinket is. Fontos készség az asszertivitás napjainkban, ahol szinte minden sarkon egy versenyhelyzet vár ránk. Éppen ezért kiállni önmagunkért nem önző dolog, hanem elköteleződés a saját szükségleteink, igényeink felé.

Ezért nem hall meg senki – 6 jel, hogy passzívan kommunikálsz

Kiemelt kép: Getty Images