- Minden falon felbukkanhatnak repedések, de nem mindegyik jelent nagy problémát.
- A repedés iránya és mérete árulkodó lehet.
- Megelőzéssel csökkenthető a kockázat.
Idővel szinte minden ház falain megjelenhetnek repedések, de nem mindegy, hogy ezek csak ártalmatlan hajszálrepedések vagy komolyabb szerkezeti problémák előjelei. Mutatjuk, hogyan ismerheted fel őket az otthonodban és melyek azok, ami miatt aggódni kell.
Nem mindegy hogy néz ki a repedés a falon
Nem mindegyik repedés jelent komoly problémát, de a méretük és irányuk sokat elárulhat az épület állapotáról. Nézzük, honnan ismerhetjük fel, hogy melyik veszélyes.
- Hajszálrepedések: A nagyon vékony, legfeljebb 1 milliméter szélesek általában csak a vakolatot vagy a festékréteget érintik. Gyakran a hőmérséklet-ingadozások vagy a természetes anyagmozgások okozzák őket, és többnyire nem jelentenek komoly szerkezeti problémát. Ezek gletteléssel és festéssel könnyen javíthatók.
- Vízszintes repedések: Ezek már komolyabb aggodalomra adhatnak okot. Arra utalhatnak, hogy az épület alapja vagy szerkezete nincs megfelelően alátámasztva, és a nyomás nem egyenletesen oszlik el. Ha ilyet észlelünk, különösen, ha idővel szélesednek, esetleg megjelennek más furcsaságok is, mint például a lejtős padló vagy a nehezen nyíló ajtók és ablakok, érdemes szakemberhez fordulni.
- Függőleges repedések: Kevésbé veszélyesek, mint a vízszintesek, azonban nem szabad őket figyelmen kívül hagyni. Ezek is jelezhetnek alapozási problémákat vagy a falak mozgását. A probléma súlyosságát a mélység és szélesség alapján lehet megítélni.

A hasadás iránya és mérete sokat elárul. Ha vízszintes vagy szélesedő érdemes szakembert hívni. (Fotó: Canva)
Mikor kell szakembert hívni?
Ha a hézag szélessége meghaladja az 1-2 millimétert, vagy ha a ház belső és a külső falain is megjelenik, érdemes statikai szakemberrel konzultálni.
A kisebb, felületi problémákat házilag is megjavíthatjuk. Első lépésként a mélyedést meg kell tisztítani a portól és törmeléktől.
Ezután jöhet a glettelés, majd a felületet simára csiszolása és festése. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez csak esztétikai javítás, és nem oldja meg a repedés kiváltó okát.
Kapcsolódó: Így takarítsunk otthon betegség után, hogy ne essen vissza a család!
Mikor nem kell aggódni?
A gipszkartonon megjelenő vonalak többnyire ártalmatlanok, különösen, ha hőmérséklet-ingadozás miatt keletkeznek. Ezek általában olyan vékonyak, mint egy bankkártya, és gyakran a gipszkarton illesztései mentén futnak.
Az ilyen hibák rendszerint abból adódnak, hogy a munka során nem használtak elegendő anyagot, vagy az nem megfelelően kötött meg.
Ezek leginkább csak esztétikai problémát jelenthetnek, de önmagukban nem utalnak szerkezeti károsodásra.

A gipszkarton hajszálrepedései általában ártalmatlanok, főként hőmérséklet-ingadozás miatt keletkeznek, és gyakran az illesztéseknél futnak (Fotó: Canva)
Hasznos tanács
Ha bizonytalan vagy, hogy a falad gipszkartonból készült-e, egy egyszerű teszttel ellenőrizheted: kopogtass rá az öklöddel, és ha üreges, puffanó hangot hallasz, akkor nagy valószínűséggel gipszkartonból van. A vakolat ezzel szemben szilárdabb, tompább hangot ad.
Így előzhetjük meg a repedéseket
A repedések elkerülése érdekében fontos, hogy rendszeresen karban tartsuk az otthonunkat. Ügyeljünk a megfelelő vízelvezetésre, hogy az esővíz ne áztassa az alapot, és ellenőrizzük az épület szerkezeti elemeinek állapotát. Ha időben észleljük a problémát, megelőzhetjük a komolyabb károkat, és nem kevés pénzt is spórolhatunk.
Bár nem mindegyik jelent veszélyt, a szerkezeti problémák figyelmen kívül hagyása végzetes következményekkel járhat. Ha bizonytalan vagy, inkább fordulj szakemberhez – ezzel hosszú távon időt, pénzt spórolhatsz.
Kapcsolódó: Ezekkel a trükkökkel növelhetjük az otthonunk értékét
Kiemelt kép: Getty Images