európa legveszélyesebb városrészei

Európa legveszélyesebb városrészeibe még a rendőrök sem merészkednek be

A világ legnagyobb és leggazdagabb városaiban is találhatók olyan szegénynegyedek, ahol a lakosság egy része – egyes helyeken akár harmada – bűnözésből él. Az európai metropoliszok sem kivételek ez alól.
  • A szegénység és a kilátástalanság sok fiatalt a bűnözés és az alvilági bandák felé sodor.
  • Egyes nyugat-európai városokban olyan városrészek is vannak, ahol a lakosság nagy részének átlagkeresete mindössze 630 euró.
  • A következő három no-go zóna (tiltott terület) nemcsak a turisták, hanem az ott élők és még a rendőrség számára is életveszélyes lehet.

Nagyon fontos, hogy alaposan tájékozódjunk, amikor olyan városba utazunk, ahol rossz a közbiztonság. Nézzünk pontosan utána, hogy mely negyedeket uralja a maffia és a drogkereskedelem, illetve hogyan lehet elkerülni ezeket a területeket. Így biztonságosan fedezhetjük fel a helyi életet.

A turistákat a legtöbb útikönyv és utazási ajánló figyelmezteti a no-go zónákra, de nem szabad általánosítani. Nem minden szegénynegyedben élnek drogdílerek, zsebtolvajok vagy csalók. Fontos, hogy árnyaltan közelítsünk ezekhez a témákhoz, és pontos, naprakész információkra támaszkodjunk a biztonságról. Érdemes a szállásadónktól, a portástól vagy egy helyi pincértől megkérdezni, hogy jelenleg mely városrészek veszélyesek, és hová lehet viszonylag biztonságosan ellátogatni.

Kapcsolódó: Igaz, más miatt, de ezek a legveszélyesebb strandok a világon

Hol kell a legjobban vigyázni?

Európában egyes városrészek az elmúlt évtizedekben komoly társadalmi-gazdasági problémákkal szembesültek, ami magasabb bűnözési rátához vezetett.

A kikötők például minden városban izgalmas célpontok lehetnek, ha igazán bele akarunk kóstolni a helyiek életébe. Azonban a halat áruló kedves halászok mellett sokszor ember-, drog- és fegyverkereskedők is itt tanyáznak.

Ugyanez igaz a helyi piacokra is – nem igazán biztonságos helyek. Remek lehetőséget kínálnak arra, hogy megismerkedjünk az ott élő emberekkel, megtudjuk, hogyan élnek, mit esznek, és autentikus finomságokat is kóstolhatunk kedvező áron. Sokan a piacokon szerzik be a szuveníreket is. Azonban érdemes óvatosnak lenni, mert a piacok hemzsegnek a zsebtolvajoktól, és sok illegális ügylet is ott zajlik – a pénzváltástól a drogkereskedelemig.

Két veszélyes városrész, amit jobb elkerülni

A szegénység és a bűnözés kéz a kézben jár Európa számos lakótelepén, ahol az életkörülmények kilátástalanok, és a szervezett bűnözés csábító kiútnak tűnik. Egyes városrészekben a lakók 28%-a kevesebb mint 630 euróból (kb. 250 ezer forintból) él havonta, ami megágyaz a drogkereskedelem és az erőszakos bűncselekmények elterjedésének. Ez az összeg talán Magyarországról nézve nem tűnik kevésnek, de Franciaországban és Olaszországban ennyi pénzből még nehezebb megélni, mint nálunk.

1. Scampia: A hírhedt Le Vele lakótelep

Olaszország és talán egész Európa legveszélyesebb városrésze a nápolyi Scampiában található Le Vele lakótelep. A terület a Netflix nagysikerű Gomorra című sorozata révén vált igazán hírhedtté. Az olasz sorozatban ezen a területen a kegyetlen Savastano klán uralkodott.

európa legveszélyesebb városrészei

Európa egyik legveszélyesebb helye ez a lakótelep Nápolyban (Fotó: Paolo Manzo/NurPhoto/ Getty Images)

Bár a történet teljes mértékben kitalált, a valóság sok szempontból még a filmsorozatban bemutatottnál is nyomasztóbb.

A lakótelep hosszú ideig Nyugat-Európa legnagyobb drog- és fegyverpiacaként működött.

2008-ban készült egy még valósághűbb maffiafilm is Gomorra címmel. Ez Roberto Saviano azonos című regényéből készült, és öt egymástól független történetet mesél el, amelyek mind valós eseményeken alapulnak.

2. Marseille: A törvényen kívüliek világa

Franciaországban Marseille-ben különösen körültekintően kell turistáskodni. A város északi kerületeiben (Quartiers Nord) hasonlóan életveszélyes állapotok uralkodnak, mint Nápolyban. A Font Vert és La Castellane lakótelepek az ország legveszélyesebb negyedei közé tartoznak, ahol a szegénység és a bűnözés mindennapos valóság.

Itt olyan rossz a közbiztonság, hogy a rendőrség is csak alaposan megtervezett akciókkal, nagy létszámmal mer belépni a területre.

A hírhedt La Castellane azért is ismert, mert Zinedine Zidane, a világhírű labdarúgó is itt nőtt fel, és ebből a bűnözéssel teli környezetből tört ki.

Egy Reddit-felhasználó így írta le a kerület közbiztonsági helyzetét:
„La Castellane egy olyan hely, ahol az idegeneket nagyon nem látják szívesen, és az államnak gyakorlatilag semmilyen ellenőrzése nincs a terület felett, pedig többször próbáltak rendet tenni.”

Ezek a hírhedt városrészek továbbra is komoly kihívást jelentenek a hatóságok számára. Bár az állam és a rendőrség többször is próbálkozott a szervezett bűnözés felszámolásával, amíg a nyomor fennáll, addig a bűnözés is virágozni fog.

Kapcsolódó: Rossz a közbiztonság? Tippek tolvajok ellen

Kiemelt kép: Getty Images