Fourth Wing Rebecca Yarros romantasy könyv regény fantasy

A könyv, amiről mindenki beszél… De ki ez a titokzatos író, Rebecca Yarros?

Január 21-én jelent meg az Empyrean-könyvsorozat várva várt harmadik kötete, és a Fourth Wing rajongói valósággal megrohamozták a könyvesboltokat. A romantikus fantasy történet az elmúlt húsz év leggyorsabban fogyó felnőtt könyvévé vált, megjelenésének napján hosszú sorok kígyóztak az éjszaka közepén a Barnes & Noble könyvesboltjában. A rajongók lemosható sárkánytetoválásokkal, lenyűgöző jelmezekben várták kedvenc bestsellerszerzőjüket, kinek könyvei nem csupán az olvasók számára teremtettek egy új világot – a hatgyermekes katonafeleség életét is gyökeresen megváltoztatták.

Két éve már, hogy 2023-ban megjelent a Fourth Wing – Negyedik Szárny, vagyis az Empyrean-sorozat első kötete, ám Rebecca Yarros fantasy könyvei a mai napig letaszíthatatlanok a bestseller listákról. A sárkányoktól hemzsegő katonai kiképzőakadémián játszódó történet látszólag az egész világot megbabonázta, legalábbis erről árulkodnak a közösségi médiát elárasztó hisztérikus reakciók.

A most kiadott harmadik rész már az első héten 2,7 millió példányban kelt el.

Ezzel pedig az elmúlt két évtized leggyorsabban fogyó felnőtt regénye lett. Az Onyx Storm elképesztő sikere (mely magyarul is ugyanakkor jelent meg a Rainy Days Kiadó gondozásában) nem csupán a BookTok, vagyis a TikTok platform könyves közösségének köszönhető. A romantikus fantasy műfajának csillaga, amely a természetfeletti elemeket explicit szerelmi jelenetekkel ötvözi, ismét felemelkedőben van.

Olyannyira, hogy Yarros sorozatát hamarosan televíziós adaptációként is viszont láthatjuk. Mindez leírva álomszerűnek tűnik, de a világhírnév felé vezető út egyáltalán nem volt ilyen magától értetődő a depresszióval küzdő szerző számára, aki egy ponton kishíján felhagyott az írással.

A valóság elől menekült a könyvek világába

Bár a Fourth Wing robbanásszerű sikere előtt Rebecca Yarros már kedvelt romantikus regényíró volt – több mint húsz történetet írt a műfajban – valójában mindig is rajongott a fantasyért. Gyerekként falta a rendkívül termékeny amerikai szerző, Anne McCaffrey sárkánylovasokról szóló tudományos-fantasztikus könyveit, így csak idő kérdése volt, mikor érik meg benne is egy ezekhez hasonló epikus történet.

Fourth Wing Rebecca Yarros romantasy könyv regény fantasy

Az Empyrean-sorozatot sokan a Harry Potter, az Éhezők viadala és a Trónok harca könyvek ötvözetének tartják (Fotók: Rainy Days Kiadó, fordító: Bartók Imre)

A Fourth Wing fogadtatásának hála aztán a rajongók felfedezték az író korábbi műveit is, köztük a szívszorító Az utolsó levél című kötetet, melyet háborús regényeihez hasonlóan a való élet inspirált. Rebecca Yarros ugyanis katonacsaládban nőtt fel, már fiatalon megtanulta, a sok költözés és bizonytalanság közepette hol lelhet vigaszt nyújtó menedékre. A könyvek világa mindenhol tárt karokkal fogadta és hamar a műfaji irodalom szerelmesévé vált.

Huszonkilenc éves volt, amikor megírta első fantasy regényét, és később sem hagyott fel az írással – főleg miután kiderült, hogy az amerikai légierőben szolgáló férjét Afganisztánba vezénylik. Ezt követően minden papírra vetett történet terápiává vált a számára, személyes érzelmeit dolgozta fel a Full ​Measures – Tiéd vagyok című katonai-romantikus könyvsorozatában is.

Majdnem felhagyott az írással

Debütálása ugyan a szórakoztató irodalom középmezőnyébe juttatta, valójában nem hozta meg a vágyott sikert. „Majdnem feladtam. A kiadói világban vagy növekedsz, vagy elfogysz” – nyilatkozta korábban, melyben szerepet játszott elhatalmasodó krónikus betegsége és depressziója is, ami megnehezítette az alkotói munkát. Épp amikor már mérlegelnie kellett, vajon mindez megéri-e a stresszt, felötlött benne egy sárkánylovas katonai akadémián játszódó, nagyszabású szerelmi történet ötlete. 

Többen is biztatták, a következő könyve lesz majd az, ami végre áttörést ér el, de valójában a Fourth Wing népszerűsége is több tényezőn alapult. A műfajok keveredése, az izgalmas, pörgős cselekmény, a szerethető főhős és a szenvedélyes szerelmi szál mellett nem tagadhatjuk, hogy sok múlott a jó időzítésen is.

Megjelenését követően már az első részből hárommillió példány kelt el világszerte, mely egybeesett a romantasy műfajának felemelkedésével. Jelenleg Rebecca Yarros foglalja el az első három helyet a The New York Times bestsellerlistáján, ami igazi ritkaságnak számít a felnőtt irodalomban. 

A romantasy zsáner mindent visz

A BookTok, vagyis a TikTok platform könyves közössége több mint 41,3 millió bejegyzést számlál, ezek a tartalmak pedig óriási hatást gyakoroltak a romantasy műfaj fellendülésére. „Azért szeretem a romantikus regényeket, mert 19 éves korom óta ugyanabba a férfiba vagyok szerelmes. Ennyi. Ő az igazi. Hat gyerekünk van. De amikor egy romantikus regényt olvasok, újra és újra szerelmes lehetek. Ugyanazokat az agyi területeket aktiválja” – mondta a szerző, aki szerint

a romantikus irodalom megteremti a nők számára azt a fiktív világot, ahol megélhetik őszinte vágyaikat.

„Ez arról szól, hogy megszüntessük azt a stigmatizálást, amely szerint a nők érzései és vágyai kevésbé számítanak.” Az írónőnek azok számára is van kész válasza, akik a sorozat erotikus jeleneteit kritizálták. „Csak nevetni tudok. Ha valakit jobban zavar a szex, mint a gyilkosságok, az rendben van – de ebben a könyvben rengeteg gyilkosság is van. Remélem, hogy azok a 20 és 25 év közöttiek, akiknek ez a könyv íródott, több szexuális élményben részesülnek, mint gyilkosságban.”

A Harry Potter óta nem volt ilyen

A romantikus fantasy műfajának növekedése Rebecca Yarros mellett Sarah J. Maas nevéhez is köthető, utóbbi a Tüskék és rózsák udvara sorozatából tavaly 7,7 millió példányt adott el, globálisan pedig már 55 milliónál jár. A könyvkereskedők szerint rajongóik lelkesedése – éjféli könyvbemutatókkal és látványos jelmezekkel – egyértelműen a Harry Potter és az Alkonyat korszakát idézi.

@jennifersbookcase_ Thank you @Waterstones Liverpool✨ for a magical evening. Never been so happy to have a book in my hands 🖤🐉⚡️ #onyxstormmidnightrelease #onyxstorm #waterstoneshaul #bookevent #violetsorrengail #beforethestormending #xadenriorson #onyxstormrelease #bookishthings #onyxstormending #CapCut ♬ original sound - C Hayes

Az első két részt követően a sorozat harmadik kötete, az Onyx Storm újabb eladási rekordokat döntött: csak az Egyesült Államokban 12 millió példányban fogyott. Noha a gyermekirodalomban ennél nagyobb sikereket is láttunk már – a Harry Potter hetedik, befejező kötete például 8,3 millió példányban kelt el csak az első 24 órában –, a felnőtt fikció területén Yarros korai eladásai kiemelkedőek. Az utolsó ehhez hasonló rekordot Colleen Hoover 2022-es It Starts With Us – Velünk kezdődik című regénye tartotta, amely 810 000 nyomtatott példányban kelt el az első héten.

Kapcsolódó: A legsikeresebb magyar írónő, akit megfosztottak állampolgárságától

Bár az elmúlt időszakban évente jelentek meg az Empyrean-sorozat könyvei, Rebecca Yarros a szoros határidőre és a velejáró nyomásra hivatkozva úgy döntött, ideje hosszabb szünetet tartania. Jelenleg egy új kortárs romantikus regényen dolgozik, és még nem tudja pontosan, mikor kezd bele a negyedik kötet megírásába. „Ez a könyv majdnem megölt. Nagyon szeretem, de mentálisan iszonyúan nehéz volt megírni.”

A hírnév ára

A TikTokon terjedő, kreatív videós bejegyzések valóságos lavinát indítottak el a könyvsorozat kapcsán, mely már rég túlmutat a közösségi média keretein. A rajongók a könyv világát idéző kosztümökben érkeznek a könyvbemutatókra, sárkánylovas bőrruhát vagy épp sárkányjelmezt öltenek, miközben barátságkarkötőket készítenek egymásnak, akárcsak egy Taylor Swift koncerten – ehhez fontos adalék, hogy maga Rebecca Yarros is Swiftie-nek vallja magát és minden könyvéhez hozzárendel egy-egy albumot.

Fourth Wing Rebecca Yarros romantasy könyv regény fantasy

A Fourth Wing című könyv kiállítása a Waterstones könyvesbolt kirakatában, Suffolk megyében, Angliában (Fotó: Geography Photos/Universal Images Group/Getty Images)

Az elvakult rajongás azonban könnyen visszaüthet. „A BookTok csodálatos, mert visszaadja az olvasók kezébe a hatalmat – hangsúlyozza a szerző, ugyanakkor a közösségi média túlzott figyelmet is hozott. – Olyan, mintha egy tükörteremben élnél, de senkinek nem kellene ennyit látnia magából.”

A szerző végül blokkolta a saját nevére szóló keresőszavakat, hogy eltávolítsa magától a szélsőséges véleményeket, de a rajongók a repülőtereken is követték, sőt, még az otthonában is felkeresték. „Megtalálták a régi házunkat, megijesztették a gyerekeinket, így el kellett költöznünk.” 

Hőse is ugyanabban a szindrómában szenved

A szerző személyes élete nem csupán a katonai háttér miatt befolyásolta írói munkásságát. Rebecca Yarros Ehlers-Danlos-szindrómában (EDS) és poszturális ortosztatikus tachycardia szindrómában (POTS) szenved, melyek tünetei nap mint nap komoly fizikai és mentális kihívások elé állítják. A többek között krónikus fájdalmat, kötőszöveti gyengeséget és keringési problémákat okozó betegségeket a szerző hősnőjébe, a bátor és elszánt Violet Sorrengail karakterébe is belecsempészte.

„Soha nem láttam olyan fantasyhőst, aki olyan lenne, mint én.

Mindig is szerettem volna egy olyan karaktert, aki az eszével győz, nem pedig az erejével.” A történet szerint Violet Sorrengail egész életében írnoknak készült, de édesanyja döntése okán kénytelen sárkánylovasnak tanulni. Csakhogy a kegyetlen akadémián a gyengék nem élik meg a másnapot, ráadásul a kvadráns legkegyetlenebb lovasa is Violet életére tör. Violet eltökélt szándéka, hogy betegsége ellenére is helytálljon, megpróbáltatásain keresztül pedig megalkotója személyes küzdelmeibe is betekintést nyerhetünk.

Jön a televíziós sorozat

A regénysorozat óriási népszerűsége miatt nem volt meglepő, hogy az Amazon/MGM megszerezte a Fourth Wing adaptációjának jogait. Bár a szereplőválogatás kapcsán még nem történt hivatalos bejelentés, annyit már tudhatunk, hogy Michael B. Jordan amerikai színész (A fantasztikus négyes, Fekete Párduc, Creed: Apollo fia) produkciós cége áll majd a projekt mögött.

A Negyedik Szárny forgatókönyvébe időközben maga Rebecca Yarros is bepillanthatott, és elmondása szerint el volt ragadtatva az eredménytől. „El sem tudom mondani, mennyire szeretem! Olyan elképesztő munkát végeztek az adaptációval, alig várom, hogy lássátok.” Emellett a szerző egyik korábbi regényének (In the Likely EventAbban az esetben) jogait nemrég a Netflix vásárolta meg, így Rebecca Yarros neve úgy tűnik, hamarosan a filmvilágban is ismerősen csenghet. 

Kapcsolódó: Sosincs késő belevágni – Híres írónők, akik 50 felett jelentették meg első könyvüket.

Kiemelt kép: Rebecca Yarros Instagram