3-6-9 szabály tartós párkapcsolat

A 3-6-9 szabály segíthet meghatározni, hogy tartós lesz-e a párkapcsolat

Egy kapcsolat kezdeti szakaszában, a tomboló érzelmek viharában ritkán látjuk tisztán, hogy ki is valójában a partnerünk, és nem tudhatjuk, hogy hosszú távon ő lesz-e az az ember, aki a legmegfelelőbb számunkra. Ebben segít a 3-6-9 szabály, mutatjuk, mit érdemes tudni róla!
  • Túléli a párkapcsolatotok az első három hónapot, amit nászútszakaszként neveznek?
  • Használd ki ezt az izgalmas időszakot, de kezdd el felülvizsgálni, hogy hosszú távon is működhetne-e a viszony.
  • A 3-6-9 szabály lépcsőzetesen, a kapcsolat elmélyülésével párhuzamosan vizsgálja a kapcsolat erősségét.

Ahhoz, hogy igazán megismerjünk valakit, és megbizonyosodjunk arról, hogy különbségeink ellenére képesek vagyunk együttműködni egy párkapcsolatban, sok-sok közös időre és őszinte, nagy beszélgetésekre van szükség.

Egy kapcsolat első három hónapját a szakemberek nem véletlenül emlegetik „nászútszakaszként”. Mivel ilyenkor aktiválódik a középagy jutalmazásért felelő része. Ilyenkor nagy mennyiségű dopamin, oxitocin és adrenalin árasztja el a testünket, amelyek egyfajta eufórikus, függőséghez hasonlítható állapotot idéznek elő.

Vagyis nem tudunk enni, aludni, pillangók repkednek a gyomrunkban, és képtelenek vagyunk másra gondolni, mint a kedvesünkre. A szerelem létszükséglet, és nagyon jó dolog, ha sütkérezhetünk a fényében.

Ne féljünk kihasználni ezt az igazán mámorító időszakot!

Így segít a 3-6-9 szabály

Unalmas már egyedül?

Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!

Normális, ha ilyenkor összeköltözésről, házasságról és családalapításról fantáziálunk, ugyanakkor mégsem árt kicsit lassítani, és időt hagyni arra, hogy mélyebben is megismerjük a másikat. Hiszen a mézeshetek szakasza nem tart örökké, e varázslat visszaszerzése a későbbiekben pedig kihívást is jelenthet, amiről kezdetben sosem tudhatjuk, hogy képesek vagyunk-e együtt megugrani a jövőben. 

Mivel az úgynevezett mandzsetta-szezon kellős közepén vagyunk (egy olyan időszakban, amikor a szürke, napsütéstől mentes nappalok, a korai sötétedés és magány együttállása a józan ítélőképességet is kihívás elé állítja), különösen érdemes lehet megfontoltnak lennünk.

Vannak, akik ilyenkor meggondolatlan, tartósnak ritkán nevezhető párkapcsolatokba bonyolódnak,

Ebben lehet segítségünkre a 3-6-9 szabály, ami egy új kapcsolat három szakaszára fókuszál. Mire túljutunk az egyes szakaszokon, képesek lehetünk eldönteni, hogy érdemes-e hosszú távon tervezni a partnerünkkel. Lássuk, hogyan működik!

3-6-9- szabály tartós párkapcsolat

A 3-6-9 szabály a párkapcsolatok különböző szakaszaiban tapasztalható dinamikára összpontosít (fotó: Getty Images)

  • A már említett nászútszakasz, az első 3 hónap egy szórakoztató és örömteli időszak, amikor nem vágyunk másra, mint kedvesünk társaságára. Konfliktusok ilyenkor ritkán adódnak, hiszen túlságosan is lefoglal minket az újdonság varázsa.
  • A 6 hónap felé közeledve ez a szakasz lassacskán lejár. Ilyenkor egyre kevésbé rózsaszín az a bizonyos szemüveg, hiszen szembesülhetünk a másik egy-egy hibájával, sőt, kisebb súrlódások, viták is nagyobb valószínűséggel adódhatnak. Ami tulajdonképpen természetesek, hiszen életünk egyre nagyobb szeletét osztjuk meg a partnerünkkel, miközben változatosabb, hétköznapibb helyzeteket is megtapasztalunk együtt.   
  • Lévén, hogy egyre jobban ismerjük egymás személyiségének árnyoldalait is, a 9. hónap pedig egy kritikusabb szakasz, ami nagyobb vitákat is kirobbanthat, döntéshelyzet elé állítva a partnereket. Ilyenkor érdemes lehet feltenni magunkban néhány fontos kérdést. Például, úgy vitatkozunk, mint az idős házasok, vagy végtelennek tűnő nézeteltéréseink vannak? Képesek vagyunk-e megugrani a felmerülő konfliktusokat, és nemcsak a jóban, de a rosszban is összetartani? Visszatekintve az elmúlt hónapokra, inkább építettük vagy romboltuk egymást? El tudjuk-e viselni, hogy nem létezik tökéletes párkapcsolat, és vannak-e olyan problémák, amelyeket nehéz figyelmen kívül hagyni?

Kapcsolódó: Miből áll a híres 2-2-2 szabály, amire a legboldogabb párok esküsznek?

Biztos jó néhányan átéltük már a „földet érés” sokszor szinte elviselhetetlen fájdalmát, vagyis amikor úgy éreztük, hogy kapcsolatunk örökké tarthat, ám néhány hónappal később minden szétesett.

Egy párkapcsolat kezdete könnyű szakasz, de általában nem tart örökké –

ezt példázza a 3-6-9 szabály, hangsúlyozván, hogy a valódi párkapcsolatok nem olyanok, mint a tündérmesékben.

Nehézségek bizonyos időközönként mindig lesznek, de ha képesek vagyunk szembenézni velük, és együttes erővel megoldást találni rájuk, számos előnyben lehet részünk, a kommunikációs stratégiák fejlődésétől kezdve a kompromisszumkészségen át egészen a hosszú távú stabilitásig. Ne feledjük: a tartós, nyílt lapokkal játszó párkapcsolatok azok, amelyek képesek túljutni a hullámvölgyeken.     

Mivel egyénileg minden változó lehet, a 3-6-9 szabály esetében sincs tökéletes párkapcsolati idővonal. Ugyanakkor, ha tudatosan szem előtt tartjuk a kapcsolatok természetes dinamikáját, megakadályozhatjuk, hogy elrugaszkodjunk a valóságtól. A 3-6-9 szabály így segíthet megérteni, hogy nemcsak a jó, de a kellemetlen dolgok megtapasztalása is természetes – sőt, olykor szükséges is. De a szabályra emellett tekinthetünk egyfajta védőkorlátként is, ami meggátolhatja, hogy idő előtt elkötelezzük magunkat.

Unalmas már egyedül? Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!

Kiemelt kép: Getty Images