Gyengeség, orrdugulás, tüsszögés, torokkaparás, esetleg hőemelkedés – mindenkinek ismerős tünetek, igaz? Az ősz beköszöntével megérkezett a szezon klasszikus megbetegedése, a nátha vagy más néven megfázás.
A felső légutak heveny vírusos fertőzése következtében
a vírusok megtelepszenek a nyálkahártyában, emiatt alakulnak ki a jellegzetes tünetek,
amelyek immunrendszertől függően napokig megkeserítik az életünket.
Közönséges esetben kezelés nélkül is megszűnnek, de néhány nap, legfeljebb egy hét alatt általában mérséklődnek. A hajlamosító tényezők miatt szövődmények léphetnek fel, ezért súlyos vagy évente többször megjelenő tüneteknél érdemes orvoshoz fordulni.
Általános recept jelenleg nem létezik a megfázás gyógyítására, de a különböző tüneti szerek többnyire segíthetnek. Az antibiotikumok szedése viszont felesleges, hiszen az esetek többségében vírusok okozzák a fertőzéseket, amelyekre hatástalanok az antibiotikumok.
Orrspray, de nem akármelyik
Szakértők szerint azért léteznek olyan módszerek, amelyekkel nem csupán a tünetek enyhíthetők, de a nátha lefolyási ideje is csökkenthető. Ron Eccles, a cardiffi egyetem biotudományokban jártas szakértője több dolgot is említett, ezek közül az egyik az orrspray. De nem akármelyik, hanem kifejezetten a karragént és karragelózt tartalmazó készítmény, amely anyagok a vörös algából származnak.
„Komolyabb tünetek esetén nem célszerű használni, viszont az első 48 órában érdemes” – mondta Eccles professzor. Hangsúlyozta:
az antivirális hatása miatt kell minél előbb alkalmazni,
mert ha a vírus hatására megjelennek az első tünetek, onnantól kezdve nem lehet megállítani a folyamatot.
A vörös hínárból kivont hatóanyagokról már kimutatták, hogy egy réteget hoznak létre a nyálkahártyán, amely bevonja a behatoló vírusokat, és inaktívvá teszi azokat. Ez segít a vírus terjedésének megállításában, ezáltal csökken a nátha lefolyásának ideje és a súlyossága.
Más orrspray is ígéretesnek bizonyulhat a kór elleni harcban. Egy csaknem 14 000 brit felnőtt bevonásával készült 2024-es tanulmány két típust tesztelt: az egyik sóoldattal csökkentette a vírus szintjét, a másik pedig mikrogélt használt a vírusok semlegesítésére és terjedésük megakadályozására.
A Lancet Respiratory Medicine folyóiratban megjelent eredmények szerint mindkét spray körülbelül húsz százalékkal csökkentette a betegség időtartamát. Tehát a résztvevők nem voltak olyan sokáig betegek.
Az a legjobb, ha megelőzzük a náthát
Eccles professzor szerint a tünetek kezelése legalább olyan jó módszer, mint ha magától a vírustól szabadulunk meg.
A forró ital, például egy csésze méz citrommal vagy feketeribizlivel, egyszerű módja a köhögés és a torokfájás tüneteinek enyhítésére, mert elősegíti a nyálelválasztást, ezáltal megnyugtatja a torkot.
Influenzaszerű tünetekre, mint például fejfájás, láz, hidegrázás vagy izomfájdalmak esetén Eccles paracetamol szedését javasolta. Orrdugulásra pedig oximetazolint vagy xilometazolint tartalmazó orrspray-t.
Ugyanilyen fontos szerinte a prevenció, tehát hogy
erősítsük az immunrendszert a fertőzés megelőzése érdekében.
Sokat tehetünk ezért kiegyensúlyozott, friss gyümölcsöket és zöldségeket tartalmazó étrenddel, valamint rendszeres testmozgással.
Ami az egyéb készítményeket illeti, megfázás esetén segítségünkre lehet kis mértékben a cink, a D-vitamin, és amit ilyenkor szinte mindenki elsőként vesz be: a C-vitamin.
Könnyen elkészíthető teakeverékek nátha ellen.
Kiemelt kép: Getty Images