polgár judit világsakkfesztivál

10 éve tornáztatja meg az agyunkat Polgár Judit sakkfesztiválja

Polgár Judit minden idők egyik leginspirálóbb személyisége, aki emberek millióinak követendő példa, és nem csak a sakk vonatkozásában. De vajon ő honnan és kitől merít ihletet?

Egy apró pillanat, egy tartalmas beszélgetés, egy sakkparti, az a bizonyos kedvenc tanár a középsuliból, vagy akár a reggeli tükörtojás is elég ahhoz, hogy elkapjon minket az ihlet. Az inspiráció nem a művészek kiváltsága: mindannyiunk életének elengedhetetlen része. Ez a belső hajtóerő folyamatosan tettekre, alkotásra sarkall, és vannak olyan emberek, akik pusztán a kisugárzásukkal motiválnak másokat. Az inspiráció lesz a 10. Polgár Judit Világsakkfesztivál középpontjában.

De honnan inspirálódik egy sakkmester?

„Engem a szüleim, a testvéreim és a különböző helyzetek inspiráltak gyerekként. Utóbbira példa, amikor 12 éves voltam, és minden idők egyik legragyogóbb sakkozója, Garri Kaszparov a sakkpartimat nézte. Ez önmagában hatalmas inspirációs löket volt. De az ehhez hasonló élmények akkor igazán táplálóak, ha hosszan kitartanak. Ami valóban inspirál, az először feldob, aztán energiát ad és tenniakarást vált ki. A valódi inspiráció nem csak fellángolás – osztja meg Polgár Judit. – Egy beszélgetés, egy alkalom, egy előadás, egy mondat, egy biztatás, egy jó könyv –

minden lehet inspiráló, és az a jó, ha ezek ismétlődnek.

A TED-előadásokból például sokat merítek, de Csíkszentmihályi Mihály flow-elméletét, az Egy asszony illatából (Giovanni Arpino regénye alapján készült 1992-es amerikai film) az ikonikus táncjelenetet, és Dalí művészetét is nagyon inspirálónak találom.”

A sakk által kapcsolódnak az emberek

„Inspiráló számomra, hogy hogyan tudnak a sakkon keresztül egymástól teljesen eltérő dolgok összekapcsolódni, ezért is szervezzük az idén 10 éves Polgár Judit Világsakkfesztivált a Morgan Stanley támogatásával (szeptember 17–18.) az inspiráció téma köré. Ez a nemzeteken átívelő esemény a sakknagymesterek, pedagógusok fantáziáját ugyanúgy megmozgatja, mint a gyerekekét, a szüleikét, vagy a kiemelkedő tudományos gondolkodókét” – folytatja Polgár Judit.

A látogatók és az előadók szerint ez a fesztivál a leginspirálóbb esemény az évben, ezért térnek vissza évről évre.

A sakk összehozza az embereket az esemény két napján, ráadásul hamarosan kezdődik a sakkolimpia is. A fesztivál megmutatja, hogy a sakk mindenhol jelen van: a hétköznapi életünkben, a tudományban, a művészetekben. Ami pedig a sakkolimpiát illeti, közel 200 országból érkeznek versenyzők és sakkrajongók erre a két hétre. A versenynapokon egyszerre közel 2000 játékos sakkozik, láthatod a legjobbakat – és a kultúrák közti kapocs a sakk. Ez a tény, a látvány és a hozzá társuló gondolat nagyon lelkesítő és ösztönző.

„Az izgalmas előadások, sakkpartik és filmek mellett mindig keresem az inspiráló személyeket is, így hozott össze a sakk Fogarasi Norberttel, a Morgan Stanley budapesti irodájának ügyvezető igazgatójával, akivel régóta partnerek vagyunk a fesztivál szervezésében, és

Labrosse Dániel képzőművésszel, aki szeptember 17-én a Magyar Nemzeti Galériában real time fest majd képet az idei Világsakkfesztiválon.

Mindketten inspiráló személyiségnek számítanak a maguk területén.” – árulja el a sakkmester.

polgár judit

Polgár Judit az előző Világsakkfesztiválon gyerekekkel játszik

Mitől lesz inspiráló egy vezető?

„Az inspiráló vezetés nem egyetlen tényező eredménye. Szükségesek hozzá olyan személyiségjegyek, mint a karizma és az empátia, de olyan tanulható készségek is, mint a jó kommunikáció vagy éppen a sakkal is kiválóan fejleszthető stratégiai gondolkodás. Ezen felül az inspiráló vezető támogatja a kollégákat, bátorítja a fejlődést és a kreativitást, valamint példát mutat etikai és szakmai szempontból” – osztja meg Fogarasi Norberttel, a Morgan Stanley budapesti irodájának ügyvezető igazgatója.

„A sakkban az a szép, hogy mindenkinek inspiráló lehet,

hiszen gyermekek és nagyszülők, lányok és fiúk, mozgáskorlátozottak és egészségesek egyenlő feltételek mellett versenyezhetnek benne – ez a játék valóban igazságos” – folytatja Világsakkfesztivál szervezője.

Művészeti inspiráció sem sokkal különb

„Én a mindennapi életből szoktam inspirálódni. Ez lehet a tükörtojás, amit épp reggelizem, és a különböző emberek, akikkel nap mint nap összefutok az utcán. A városi nyüzsgés adja a témáim inspirációs forrását, és motivál, ha az alkotásaimmal akár csak egy pillanatra is kizökkenthetem az embereket a hétköznapérzésből. Szeretném arra inspirálni őket, hogy érdeklődve és empátiával gondolkodjanak a világról, az eltérő életmódokról és kultúrákról” – mondja Labrossa Dániel képzőművész.

„Egy műalkotás is lehet inspiráló, de szerintem csak az, amelyiken érződik, hogy szenvedélyből, őszinte lelkesedéssel alkották.

Úgy gondolom, hogy észre lehet venni, ha a művészt a muszáj vezérelte a munka során, mert ki kellett fizetnie valamiből a számlát, vagy tényleg foglalkoztatta a téma. Anyukám versenyszerűen sakkozott, és a legkedvesebb gyermekkori emlékeim között őrzöm a sakkpartijainkat. Talán ezért jelenik meg az alkotásaimban visszatérő szimbólumként a fekete-fehér mintázat és a sakkfigurák. Az, hogy élőben fessek sakk témában a Világsakkfesztiválon, Judit ötlete volt. Ez az egyedi, kreatív performansz már önmagában inspiráló!” – osztja meg a képzőművész, hogy miért fontos szimbólum számára a sakk.

„Kezdeményezek és irányítok, mint a sakktáblán” – interjú Polgár Judittal.

Kiemelt kép: Polgár Judit és Fogarasi Norbert