Rengeteg olyan dolog van az életünkben, amihez annyira hozzászoktunk már, hogy szinte fel sem tűnik a jelenlétük – különösen igaz ez a mindennapi használati tárgyakra (és jó esetben nem a szeretteinkre). A világ legtöbbet látott fotójának tartott kép is ilyesmi: fogadjunk, hogy nem is tudsz róla, de te is számtalanszor láttad már. Van ötleted, hogy mi lehet?
A Bliss (magyarul áldás, boldogság) névre hallgató fotót 1996-ban készítette Charles O’Rear, amit aztán beküldött a Corbisnak, a Bill Gates által 1989-ben alapított stockfotó- és képliszenszelő szolgáltatásnak. (Akkoriban a Corbisnak – ami latinul fonott kosarat jelent – talán 50 fotós szerepelt a nyilvántartásában, de 2014-re már több mint 100 millió kép volt az adatbázisban.

Charles O’Rear 2007-ben (Fotó: Wikipedia)
A céget 2016-ban megvásárolta a Visual China Group (VCG), amely elintézte, hogy a Getty Images legyen a Corbis képeinek kizárólagos forgalmazója Kínán kívül. Azt viszont pontosan nem tudni, hogy került a Microsofthoz (ami szintén Bill Gates cége, ami azért valamennyire megmagyarázza a dolgot), hogy a Windows XP háttérképe, és ezzel a világ legtöbbet látott fotója legyen. Azt sem lehet tudni, hogy pontosan mennyiért vették meg; Charles – vagy ahogy a barátai szólítják, Chuck – a szerződése miatt csak annyit árulhatott el, hogy ez volt a legmagasabb összeg, amit valaha fizettek valamelyik fotójáért, de egyes források szerint ez nagyjából 150 ezer dollárt jelentett. De kezdjük az elején!
Egy szerelmi történet „mellékterméke”
Bár örökre a Windows XP-vel kapcsolódik össze a neve, a Bliss valójában egy szerelmi történet melléktermékeként született. 1996 januárjában egy átlagos péntek délután Charles a kaliforniai borvidéken keresztül kocsikázott, hogy meglátogassa a másik városban lakó barátnőjét, Daphnét, akit azóta feleségül vett. Januárban, a tél közepén járunk, amikor gyakoriak az esőzések, sokszor felhős az ég, de fű kezd harsogó zölddé válni.

Az ikonikus Bliss-fénykép (Fotó: Microsoft/Charles O’Rear)
Miközben ezen a gyönyörű, kanyargós úton vezetett, egy különösen szép részen támadt egy nagyszerű ötlete. „Istenem, épp most vonult el a vihar, az eget fehér felhők borítják, azt hiszem, inkább kiszállok és készítek néhány képkockát” – emlékezett vissza a CNetnek adott interjúban. Így is történt: Chuck félrehúzódott az úton, és elővette középformátumú Mamiya RZ67 filmes fényképezőgépét, hogy elkészítsen pár képet, mint oly’ sokszor korábban. „Már régóta fotózom ezeket a dombokat, méghozzá filmmel. És mégis, a Kodachrome 64-en, a lehető legjobb filmen sosem sikerültek a színek ugyanúgy. Soha nem lett elég zöld.” De ezen az áldott napon sikerült a bravúr, és elkészült a Bliss.
Nem volt semmi képmanipuláció
A világ egyik legikonikusabb képéről sokan azt sem tudják, hogy fénykép, mert annyira letisztult, mintha digitálisan szerkesztették volna. „Néhány évvel a Windows XP megjelenése után egy e-mail érkezett hozzám a Microsoft egyik mérnökétől. »Csak kíváncsiak vagyunk, hogy hol készült az a fénykép. A mérnöki részlegen a legtöbben úgy gondoljuk, hogy Photoshoppal készült, páran pedig azt, hogy nem messze a Microsoft washingtoni központjától. Mi az igazság?« De sajnos meg kellett mondanom nekik, hogy mindannyian tévednek.
A helyszín közel van a lakhelyemhez, és pont így nézett ki az életben is. Nem nyúltam hozzá.”
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a Microsoft azonban egy nagyon picit módosított a képen: levágta a széleit, hogy igazodjon a monitor méreteihez, és a domb zöldjét is élénkebbé tette. Chuck csak a szórakozás kedvéért később teljesen újrateremtette a Blisst Photoshopban, a többi fotóinak részletiből összevágva, amit az oldalán közzé is tett, így bárki össze tudja hasonlítani azt az eredeti alkotással.
Mindörökké Bliss
2014-ben a Microsoft megszüntette a Windows XP támogatását, szoftverfrissítéseit és biztonsági javításait, így az operációs rendszerrel együtt valószínűleg a Bliss is szépen lassan el fog tűnni – legalábbis a monitorokról. Chuck viszont úgy gondolja, hogy a fotó örökké fennmarad, és akár 90 éves korunkban is emlékezni fogunk rá, ha valahol felbukkan. „Ha bárhol a világon megállítasz valakit az utcán, és megmutatod neki ezt a fényképet, azt fogja mondani: »Ezt már láttam valahol, ezt felismerem«” – mondja.
Bár nem lehet pontosan megmondani, hogy hányan látták a Blisst, becslések szerint milliárdos nagyságrendű lehet, hiszen a Windows XP az egész világon elterjedt: Észak-Korában, egy erőműben készült képen és a Fehér Ház operációs szobájában is találkozott már a művével. A legviccesebb eset azonban az volt, amikor nagyjából tizenöt éve felszállt egy kompra Ausztráliában, Townsville-ben. „A Bliss ott volt az összes monitoron. A nőnek, aki a komptársaságnál dolgozott, azt mondtam: »Ez az én fényképem!« Mire ő: »Na és?«.”

Goldin+Senneby (Simon Goldin és Jakob Senneby művészek együttműködésének neve) meglátogatták a Sonoma-völgyi helyszínt, ahol a Bliss-kép készült, és újra lefényképezték ugyanazt a kilátást, amely most tele van szőlőtőkékkel. Az After Microsoft című munkájukat először 2007 áprilisában mutatták be a La Vitrine galériában a Paris was Yesterday című kiállításon, és később a göteborgi 300m³ kiállításon (Fotó: Wikipedia)
Chuck – akinek a munkáival a National Geographicban és a Los Angeles Timesban is találkozhattunk – lassan két évtizede áttért a digitális fotózásra. A technológia fejlődése hatott az ő művészetére is; mint mondja, a fotósnak régebben fogalma sem volt arról, hogyan sikerül a felvétel, ezért minden egyes kattintás számított – most már nem kell ennyire figyelni. Azonban ez azzal is együtt jár, hogy a magazinok is inkább már manipulált képeket, illusztrációkat használnak a címlapjaikon, a „tiszta fotózás” már lassan eltűnik – ahogy a nyomtatott sajtótermékek is.
„Ki akar kinyitni egy magazint, amikor a táblagépén, telefonján vagy számítógépén is megnézheti, és mellé hangot, teljes képi világot és jobb színeket kaphat?”
De persze nemcsak ikonikus képek léteznek, hanem ikonikus fotósok is, akik között több nő is megtalálható, mégis kevésbé ismerjük a neveiket, akikről ebben a korábbi cikkünkben írtunk.
Kiemelt kép: Getty Images