Bár az ünnep a közös pillanatok és a feltöltődés időszaka, a december 31. előtti napok még sok lehetőséget tartogatnak arra is, hogy jobb feltételekkel indítsuk a 2025-ös évet. Csupán annyi a teendőnk, hogy áttekintsük azokat a területeket, ahol néhány perc ráfordítást több ezer forintra válthatunk.

Az év vége az önkéntes nyugdíj-, illetve egészségpénztári tagság után igénybe vehető 20%-os, legfeljebb 150 ezer forintos személyijövedelemadó-visszatérítés szezonja is. Ahhoz, hogy a legtöbb adóvisszatérítést igényelhessük, az idei befizetéseink összegének – a munkáltatói hozzájárulással együtt – el kell érnie a 750 ezer forintot. Ha a pénztári tagság mellett nyugdíjbiztosítással vagy nyugdíj-előtakarékossági számlával is rendelkezünk, akár 280 ezer forintot visszakaphatunk.

Azért, hogy minél jobban kihasználhassák a lehetőséget, az önkéntes nyugdíj- vagy egészségpénztári tagoknak célszerű ellenőrizniük egyenlegüket, és szükség esetén – ha van rá módjuk – minél inkább feltölteni. Azoknak pedig, akik még nem tagok, de tudnak 750 ezer forintot mozgósítani, érdemes belépniük valamelyik pénztárba – ez online is könnyen, gyorsan, kényelmesen megtehető.

Az utalásoknak az idei utolsó banki munkanapig, azaz december 31-ig kell beérkezniük a számlákra ahhoz, hogy adóvisszatérítésre jogosítsanak ‒ olvasható az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) honlapján.

„Ha arra gondolunk, hogy ilyen rövid idő alatt ilyen mértékű biztos hozamot más befektetés nemigen tud felmutatni, a pénztári egyenleg feltöltése egy önmagunknak adott karácsonyi ajándékként is felfogható” – hívta fel a figyelmet Mohr Lajos, az ÖPOSZ elnöke. A személyi jövedelemadó (szja) visszatérítésének összege tetszés szerint megosztható a pénztári számláink között. (Erről ráérünk jövő tavasszal, az szja-bevallás idején dönteni.)

Ha rövidebb távon élveznénk az szja-visszatérítés előnyeit, az egészségpénztár a megfelelő választás, hiszen abból akár a hozzátartozók egészséggel összefüggő költései, sőt a gyermekvállalással és a beiskolázással járó kiadások is fedezhetők, illetve a felsőoktatás, vagy akár a lakáshitel-törlesztés is finanszírozható. Azoknak pedig, akik hosszú távon gondolkodnak, és főként az időskori megélhetésüket tartják szem előtt, célszerű a nyugdíjpénztári számlájukra kérniük a visszatérítést.

Mindemellett 2025 újdonsága, hogy a nyugdíjpénztári megtakarítás a lakhatással kapcsolatos célokra is felhasználható adómentesen, de ez a lehetőség csak a 2024 szeptember végéig felhalmozott összegeket érinti.

Kötelezőkről röviden

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításhoz társaságot váltani évente csak egyszer, a biztosítási évfordulón van mód. A 2010. január 1. után kötött szerződéseknél ez az évnek arra a napjára esik, amelyiken korábban megvásároltuk az autót. Viszont ha már 2010 előtt is volt biztosításunk ‒ és a jogviszonyunk azóta folyamatos ‒, akkor a régi rendszerből magunkkal hoztuk a december 31-es évfordulót, tehát év végéig válthatunk biztosítót. A dátumot a biztosítási kötvényen ellenőrizhetjük.

A felmondásnak az évforduló előtt harminc nappal be kell érkeznie a régi biztosítónkhoz, különben a szerződés automatikusan megújul. Ma már számtalan kalkulátorral összehasonlíthatjuk a különböző cégek tarifáit, az egyik például a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) weboldalán érhető el.

A szabadság ünnepe

Ha alkalmazottként dolgozunk, ellenőrizzük, van-e fel nem használt szabadságunk. Bár a Munka Törvénykönyve megengedi, hogy a szabadság egy részét átvigyük a következő évre, ez csak akkor lehetséges, ha ebben a munkáltatóval előre megállapodtunk. A főszabály szerint a szabadságot az esedékesség évében kell kiadni, a határidő csak akkor tolódik a következő év március 31-re, ha a munkaviszonyunk október 1-jén vagy az után kezdődött.

Babakötvény kimaxolva

Ha a gyerekünknek nyitottunk Start-számlát, érdemes még december 31. előtt utalnunk rá, hiszen az állam az éves befizetés 10%-át (maximum 12 ezer forintot) támogatásként jóváírja. A Start-értékpapírszámla biztonságos, infláció feletti kamatozású megtakarítási forma, ami a gyerek tizennyolc éves korában segíti majd az életkezdésben. Idén ugyan bevezették az 1,2 millió forintos éves befizetési korlátot, a legtöbb család egyébként is ezen az összegen belül marad.

Vissza a feladónak

Karácsony után gyakran felmerül a kérdés, mihez kezdhetünk, ha az adott vagy kapott ajándékból például kettő kerül a fa alá, vagy mondjuk, rossz a mérete, nem tetszik, vagy valamilyen más okból visszavinnénk a boltba.

Ha a terméket online vettük (vagy vették nekünk), könnyű a dolgunk, mert internetes vásárlás esetén az indoklás nélküli elállási jog kimondja, hogy az eladó az árut akkor is köteles visszavenni, ha az nem hibás. Viszont a lehetőséggel csak a termék átvételétől számított tizennégy naptári napon belül élhetünk, ami a karácsonyi ajándékok többségénél az év vége felé jár le.

2025 felkészülés ügyintézés

Irány a bolt mielőbb! (Fotó: Getty Images)

Azután, hogy jeleztük a szándékunkat a vállalkozásnak – például e-mailben –, tizennégy napon belül vissza kell téríteniük a teljes összeget, ideértve a teljesítéshez szükséges költségeket, tehát a szállítási díjat is. Ugyanakkor a termék visszaküldésének költsége általában minket terhel. Persze akadnak kivételek, amikor nem küldhetjük vissza a nem kívánt terméket: például, ha az árut kifejezetten nekünk készítették – mint mondjuk az egyedi fotós bögrét vagy naptárt –, nem állhatunk el a vásárlástól.

A hagyományos boltokat azonban semmilyen jogszabály nem kötelezi, hogy a hibátlan terméket visszavegyék, ennek ellenére a sértetlen áru esetén sok üzletlánc rugalmas. Néhol visszakapjuk a pénzt, vagy beszámítják másik termék árába, sok helyen pedig levásárolható utalványt adnak.

Ha egy tartós fogyasztási cikk hibás, a kereskedő a vásárlástól számítva három munkanapon belül köteles visszacserélni, de ez a karácsonyi ajándékoknál nehezebben valósulhat meg. A harmadik napon túl általában már javítják a garanciális terméket. A legbölcsebb, ha az ajándékokat minél hamarabb megvizsgáljuk, kipróbáljuk, hogy ne lépjük túl a cserelehetőség vagy az elállási jog határidejét.

Kapcsolódó: Gyerekeink és a pénz – Tárgyakban mért szeretettől pénzügyi nevelésig

Kiemelt kép: Getty Images