- A be nem vetett ágy nem a lustaság, hanem az eltérő gondolkodásmód jele.
- A kisebb rendetlenség serkentheti az agyat.
- Egészségügyi szempontból sem biztos, hogy jó az ébredés utáni ágyazás.
A pszichológia szerint ennél jóval árnyaltabb a kép: bizonyos helyzetekben a kisebb rendetlenség akár előnyös tulajdonságokat is jelenthet – utalhat a kreativitásra vagy a rugalmas gondolkodásmódra.
De vajon tényleg jobb, ha reggel úgy hagyod az ágyat? És mit mond erről a tudomány – illetve a higiénia szempontból mit jelent?
Tényleg lustaság, ha nem ágyazol be?
A mindennapi megítélés szerint a bevetett ágy a fegyelmet, az önkontrollt és a rendezettséget jelképezi. Ez részben igaz: a strukturált környezet valóban biztonságérzetet ad, és segíthet a fókuszálásban.
Ugyanakkor a pszichológusok szerint nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a be nem vetett ágy negatív szokás lenne. És nyilván egyetlen, hétköznapi szokásból sem lehet komoly, messzemenő következtetéseket levonni, a személyiség feltárásában azonban jó támpont lehet.
Sokkal inkább egy gondolkodásmódbeli különbségekre utal.
Egyesek ugyanis a rendben tartott lakásban érzik jól magukat, mások pedig a lazább keretek között működnek hatékonyabban.
A pszichológia szerint a rendetlenség kreatívabbá tehet
A téma egyik legtöbbet idézett kutatását Kathleen Vohs és munkatársai végezték a Minnesotai Egyetemen. A kísérletben résztvevőket rendezett és rendezetlen környezetben vizsgáltak, és érdekes különbséget találtak.
Ahogy az nlc.hu cikke idézi a kutatás eredményér rendezetlen térben dolgozók ugyanannyi ötletet adtak, mint a rendezett környezetben lévők, de ezeket külső értékelők kreatívabbnak és eredetibbnek ítélték.

Te is szoktad így kezdeni a napot?
A kutatás szerint a rendezett környezet inkább a szabálykövetést és a biztonságos döntéseket erősíti. A rendezetlen tér viszont nyitottságra és az új, kreatív megoldások keresésére ösztönöz.
Ez is érdekelhet: Boldogság rendrakás után? Az agyad imádja a kipipált kupacokat
Fontos azonban: ez nem jelenti azt, hogy minden rendetlenség hasznos, vagy hogy mindenki így működik, csak azt, hogy a különböző környezet másféle gondolkodást támogat.
Egészségügyi szempontból sem ördögtől való
A reggeli ágyazás kérdésének van egy meglepő, praktikus oldala is: a higiénia. Alvás közben a test hőt ad le, és nedvességet hagy maga után, amely az ágyneműben gyűlik össze. Ha ezt azonnal letakarjuk, a meleg és pára bennragad, ami kedvező környezetet teremt a poratkák és a baktériumok, penészgombák számára.
Szakértők szerint érdemes hagyni az ágyat egy ideig szellőzni, hogy
- a nedvesség elpárologjon a matracból és az ágyneműből,
- szárazabbá váljon a környezet,
- csökkenjen az allergének elszaporodásának esélye.
Ez persze nem azt jelenti, hogy soha ne ágyazz be – csak azt, hogy nem feltétlenül jó azonnal megtenni.