házi szörp receptek

Készítsd el otthon – Mutatjuk a legjobb házi szörp-recepteket!

A házi szörp nemcsak üdítő, hanem néhány csepp múlt is, amit üvegbe zárunk. Megőrzi a nyár ízét, a kert illatát, a nagymama receptjét és az együtt töltött idő emlékét. És persze nemcsak az íze jó, elkészítése remek közös program is lehet.
  • Egyre többen keresik a természetes, egészséges alternatívákat, így a házi szörpkészítés is reneszánszát éli.
  • Legyen szó reggeli frissítőről, vendégváró italról vagy gyerekeknek készített limonádéról, egy pohár házi szörp mindig több, mint egy ital – élmény, gondoskodás és hagyomány.
  • Mutatunk néhány szörp receptet, amiket könnyedén elkészíthetsz otthon!

A nyári gyümölcsdömping idején, amikor a kertek, piacok és fák roskadoznak az érett terméstől, a lekvárok és befőttek mellett a szörp készítéskiváló módja annak, hogy megőrizzük a gyümölcsök zamatát a hűvösebb hónapokra. A házi szörp ráadásul gazdaságos is lehet.

Honnan ered a szörpkészítés hagyománya?

Már az ókori perzsák és rómaiak is ismerték a gyümölcsök sűrített levének cukros vagy mézes változatait, a középkori Európában pedig a szerzetesrendek különböző gyógyító fűszernövényekből és gyümölcsökből készítettek szirupokat, amelyek egyaránt kényeztették az ízlelőbimbókat és szolgálták az egészséget.

Magyarországon a házi szörpkészítés a 18-19. században vált igazán elterjedtté. A nyár végi befőzési szezon részeként a szörpkészítés is bekerült a háziasszonyok teendői közé, ahol a receptek gyakran generációról generációra öröklődtek. A legismertebb klasszikusok a ribizli-, meggy- és málnaszörp, de a vidéki konyhák kreativitásának köszönhetően olyan különlegességek is elterjedtek, mint a levendula- vagy akácszörp.

Miért jó házi szörpöt készíteni?

Az egyik legfőbb érv a házi szörp mellett az összetevők feletti teljes kontroll. Ellentétben a bolti változatokkal, a házi szörpök nem tartalmaznak mesterséges színezékeket, ízfokozókat vagy tartósítószereket. Az otthon készített szörp gyakran intenzívebb ízű, frissebb és személyre szabható, attól függően, hogy savanykásabb, édesebb vagy épp gyógynövényekkel gazdagított változatot szeretnénk.

Kapcsolódó: Így készíts otthon zamatos házi eperszörpöt

Ha szezonban, akár saját termésből vagy helyi termelőktől vásárolt gyümölcsből készítjük, a költsége jóval kedvezőbb lehet, mint a prémium bolti italoké. Ráadásul a szörpfőzés közösségi élmény: családi program, ahol a gyerekek is segíthetnek, amihez így egy csipetnyi hagyomány és rengeteg szeretet is járul.

Mire lesz szükséged a szörpfőzéshez?

A házi szörp elkészítése egyszerű, és nem igényel különleges felszerelést, csupán friss alapanyagot és néhány alapvető konyhai eszközt.

  • Friss, érett gyümölcs (például málna, ribizli, meggy, bodza, eper, szeder, citrom)
  • Cukor (vagy alternatív édesítő)
  • Citromsav vagy frissen facsart citromlé (tartósításra és ízesítésre)
  • Víz
  • 2 mély fazék, tiszta üvegek, kupakok, apró lukú szűrő, befőzőkanál

Tipp: ha cukor helyett alternatív édesítőt használnál, arányait tekintve 1 kg cukrot, ízlés szerint 500-700 g méz, vagy 700-800 g nyírfacukor (xilit) helyettesít. A cukorral készült szörp hónapokig, a mézzel 2-3 hétig, a nyírfacukorral 1-2 hétig áll el a hűtőben, ezért utóbbi kettőből érdemes egyszerre csak kisebb mennyiséget főzni.

A klasszikus eljárás során a gyümölcsöt először megmossuk, pépesítjük vagy felfőzzük, majd leszűrjük, hozzáadjuk a cukrot és citromsavat, újra felforraljuk, és forrón üvegekbe töltjük. Egyes receptek hideg áztatással vagy préseléssel dolgoznak, különösen virág- vagy fűszeralapú szörpöknél (például bodza, levendula, menta). Mutatunk a recepteket!

házi szörp receptek

A menta üdítően frissítő hatású, akkor is, ha szörp készül belőle (Fotó: Getty Images)

1. Házi mentaszörp recept

Hozzávalók:

  • 4 nagy marék friss menta (kb. 100–120 g levelek)
  • 1 liter víz
  • 1 kg kristálycukor
  • 1 db citrom (karikázva)
  • 1 evőkanál citromsav (vagy 1 dl frissen facsart citromlé)
  • (opcionálisan: 1/2 rúd vanília vagy pár levél citromfű a különlegesebb ízhez)

Elkészítés:

  1. A friss mentaleveleket alaposan megmossuk, lecsepegtetjük róla a vizet, majd kissé összetépkedjük vagy megdörzsöljük, hogy a menta jobban kiengedje az aromáját.
  2. Egy nagy lábasban felforraljuk a vizet. Amikor lobog, levesszük a tűzről, és beletesszük a menta, a citromkarikákat, valamint a vaníliát/citromfüvet, ha használunk.
  3. A főzetet hagyjuk kihűlni, majd letakarva 12–24 órán keresztül hűvös helyen (vagy hűtőben) pihentetjük, hogy az ízek jól kiázzanak.
  4. Másnap a folyadékot szűrőn vagy textilen keresztül átszűrjük, a növényi részeket kidobjuk.
  5. A leszűrt léhez hozzáadjuk a cukrot és a citromsavat vagy citromlevet. Újra felforraljuk, majd pár percig gyöngyözve főzzük, míg a cukor teljesen fel nem oldódik.
  6. A még forró szörpöt steril, csírátlanított (forró vízben előzőleg kifőzött) üvegekbe töltjük, légmentesen lezárjuk, és fejre állítva 5 percig pihentetjük. Ezután visszafordítva száraz dunsztba tesszük (például plédek közé csavarva), és teljesen kihűtjük.

Tálaláskor kb. 1:6 arányban hígíthatjuk hideg vízzel vagy szódával, szervírozzuk jégkockával, friss mentalevéllel, citromkarikával. A mentaszörp keverhető limonádéhoz, koktélhoz, vagy akár desszertöntetként is használható.

házi szörp receptek

A házi levendula szörp igazán különleges, gasztroajándéknak is tökéletes (Fotó: Getty Images)

2. Házi levendulaszörp recept

Hozzávalók:

  • 2 marék (kb. 15–20 g) szárított vagy 4–5 marék friss levendulavirág (Csak illatos, keskenylevelű levendulát – Lavandula angustifolia – használjunk, ami ehető!)
  • 1 liter víz
  • 1 kg kristálycukor
  • 1 db bio citrom (karikázva)
  • 1 evőkanál citromsav (vagy 1 dl citromlé)
  • (opcionálisan: 1-2 csepp étkezési levendulaolaj vagy 1 kis darab vaníliarúd az íz fokozására)

Elkészítés:

  1. A forró vízbe beletesszük az óvatosan megmosott levendulavirágokat és a citromkarikákat, majd letakarva 24 órán át áztatjuk hűvös helyen vagy hűtőben. Ha intenzívebb színt szeretnél, 1-2 szem áfonya vagy pár csepp céklalé hozzáadásával elérheted a halványlila árnyalatot.
  2. Másnap szűrőn átszűrjük a levet, hogy minden virág- és citromdarabot eltávolítsunk.
  3. Az átszűrt levet fazékba öntjük, hozzáadjuk a cukrot és a citromsavat/citromlevet. Lassú tűzön melegítjük, amíg a cukor teljesen feloldódik, majd pár percig forraljuk.
  4. Forrón tiszta, sterilizált üvegekbe töltjük. Légmentesen lezárjuk, majd száraz dunsztban (pl. plédek között) hagyjuk kihűlni.

A házi levendulaszörp nemcsak különleges és illatos, de gyönyörű színe és nyugtató hatása miatt is népszerű. Kiváló limonádé- vagy koktélalap, és egyedi gasztroajándéknak is tökéletes.

tökéletes_bodzaszörp

A házi bodzaszörp az egyik legkedveltebb klasszikus / Fotó: Getty Images

3. Házi bodzaszörp recept

Hozzávalók:

  • 15-20 bodzavirág ernyő
  • 2 liter víz
  • 1,5 kg cukor
  • 2-3 kezeletlen biocitrom
  • 40 g citromsav

Elkészítés:

  1. A cukorból és a vízből szirupot főzünk, azaz addig hevítjük és kavargatjuk, míg a cukor tejesen el nem olvad. A főzetet ezután langyosra hűtjük.
  2. Az óvatosan megmosott és bogármentesített bodzavirág-ernyőket egy nagyméretű befőttesüvegbe helyezzük.
  3.  A citromokat megmossuk, felkarikázzuk és a bodzavirágok mellé helyezzük.
  4.  Az egészet felöntjük a vizes cukorsziruppal.
  5.  2-3 napig állni hagyjuk, majd apró lyukú szűrőn leszűrjük, végül hozzákeverjük a citromsavat.

Immár elkészült bodzaszörpünket kiforrázott üvegekbe palackozhatjuk. Ízlés szerint használhatjuk üdítőhöz, koktélokhoz, vagy akár izgalmasabbá tehetünk vele egy fehér fröccsöt is. Meghűlés esetén, bátran keverjük a teánkba is méz helyett.

Ez is érdekelhet: Levendulás sárgabarackszörp

Kiemelt kép: Getty Images