Műtőasztalra senki nem szívesen kerül, viszont ha már úgy alakult, hogy muszáj, szeretnénk, hogy minden a lehető legjobban süljön el.
Egy műtét sikeressége több tényezőtől függ. Elsősorban az orvos tapasztalata és szakértelme meghatározó, hiszen egy rutinos sebész kisebb eséllyel hibázik. Fontos általános egészségi állapotunk is, mert egy erősebb immunrendszer gyorsabb felépülést eredményezhet.
A műtét előtti alapos kivizsgálás, a megfelelő előkészítés és a perecíz aneszteziológia szintén csökkenti a komplikációk kockázatát, ahogy az operáció során alkalmazott technológia és eszközök modernsége is nagyban hozzájárulhat a sikerhez.
A műtét napja
De a műtét sikeressége szempontjából nemcsak az számít, hogy a legjobb orvos foglalkozik-e velünk, vagy hogy milyen egy adott kórház felszerelése. Egy friss kutatás szerint a műtét kimenetele szempontjából egyáltalán nem mindegy az sem, hogy a hét melyik napján tolnak be bennünket a műtőbe.
Egy átfogó, 429 691 kanadai műtét kimenetelét elemző tanulmány nemrégiben aggasztó statisztikát tárt fel: körülbelül 5 százalékkal nagyobb az esélye annak, hogy egy páciens meghal, hogy komplikációk lépnek fel nála, esetleg, hogy később vissza kell térnie a kórházba, ha a műtétet pénteken végzik el, mintha hétfőn vagy kedden feküdne kés alá.

A műtéti előkészület, a felszereltség és a szakembergárda is fontos szempont (Fotó: Getty Images)
A műtéti adatok 12 év alatt gyűltek össze, és a kutatók a műtétek utáni 30, 90 és 365 napos eredményeket is elemezték. Az adatok alapján az a minta rajzolódott ki, hogy a hét elején végzett műtétek nemcsak közvetlenül a beavatkozás után, de hosszú távon is mérhetően kedvezőbb eredményeket hoznak. A pénteki műtétek kapcsán több az olyan komplikáció is, ami később ismételt beavatkozást igényelhet.
Legyen több sikeres a műtét
Bár a kutatók kiemelték, hogy a jelenség mögött álló okok elemzése még várat magára, már most vannak elméleteik arra vonatkozóan, hogy mi lehet a háttérben.
Az okok között bizonyára ott van, hogy a sebészorvosok és a kórházi személyzet is fáradtabb lehet munkahetének végén, ez pedig kisebb-nagyobb hibákhoz, vagy figyelmetlenségekhez vezethet.
Egy másik ok lehet, hogy – ismét a mostani kutatás alapján – a pénteki műszakban dolgozó sebészek átlagosan három évvel kevesebb tapasztalattal rendelkeznek, mint a hétfői műszakban dolgozók. Ennek oka vélhetően az lehet, hogy a hétvégi, esetleg pótlékokkal is járó műszakot nagyobb kedvvel vállalják a fiatalabb szakemberek.
Érdekes módon a kutatásban az eltérés kevésbé volt jelentős sürgősségi beavatkozások esetén. A szakemberek szerint ennek oka az lehet, hogy az ilyen beavatkozásokat nem lehet elhalasztani, így kisebb esély van arra, hogy a beteg állapota rosszabbra forduljon műtétre való a várakozás alatt.
Az ilyen és ehhez hasonló vizsgálatok kiindulópontként szolgálhatnak a kórházak számára annak érdekében, hogy megfelelő munkaszervezéssel a hét minden napján egyenletes színvonalú műtéti ellátást biztosítsanak. Így hosszú távon mindegy lehet, hogy melyik nap kerülünk sorra.
Kapcsolódó: Korábban a műtéti hegek kezeléséről írtunk.
Kiemelt kép: Getty Images