A külföldi utazások idején, főleg ausztriai, horvátországi vagy olaszországi nyaralások esetén sokan lakóautóval vagy saját gépkocsival vágnak neki a többórás utaknak. Teljesen természetes, hogy a sofőr elálmosodik autóvezetés közben, ám ha nem tesz ellene, extrém balesetveszélynek teheti ki az egész családot.

Álmosan vezetni azt jelenti, hogy a sofőr reakcióideje lelassul, a figyelme romlik, nem veszi észre a hirtelen előzésre gyorsító, bevágó járműveket, kiugró állatokat, illetve más veszélyes helyzeteket.

A reakcióideje is sokkal lassabb lesz a kelleténél – márpedig egy balesetnél, nagy sebességnél tizedmásodperceken múlhatnak életek.

Ezért nem szabad álmosan autót vezetni

Ha ez nem elég indok, tudni kell, hogy az álmos sofőrök nem veszik észre, de amíg szemük nyitva van, apró mikroalvásokat iktatnak be – azaz pillanatokra elalszanak. Ennek pihenés nélkül akár többmásodperces, tudattalan elalvás is lehet a vége, aminek során az autó lesodródhat az útról.

nok autovezetes

Nőként az autóvezetés valóságos rémálom lehet, pláne fáradtan (Fotó: Getty Images)

Az álmos sofőr olyan, mintha alkoholt ivott volna

Miközben soha nem ülnénk be ittas vezető mellé, a fáradtság hasonlóan rontja az ember reakcióidejét és figyelmét autóvezetés közben, mint az alkohol. Egy 18 órás ébrenlét alatt az agyi és érzékszervi funkciók, a reakciók olyan mértékben romlanak, mint 0,05% véralkohol-koncentráció esetén (Magyarországon pedig zéró tolerancia van az alkoholra, azaz nincs megengedett mennyiség).

Ezek a tippek segítenek a fáradt sofőröknek

Szerencsére vannak trükkök, amelyek segítenek elkerülni a baleseteket.

  • Aludj eleget! Érdemes naponta 7–9 órát aludni, különösen hosszabb utazás előtt. Az állandó, rendszeres alvás-ébrenlét ritmus segít megelőzni a fáradtságot.
  • Tarts rövid szundiszüneteket! Ha útközben elálmosodsz, húzódj félre, és szundíts 15–20 percet egy biztonságos helyen. Ne aludj túl sokáig – a 20 percnél hosszabb pihenő még fáradtabbá tehet.
  • Tervezd meg az utat! Legalább kétóránként tervezz be szünetet, lehetőleg benzinkút közelében. Az evés, ivás, mosdóhasználat mellett az agyad is felfrissítheted.
  • Mozogj egy kicsiit! Ha hosszabb úton vagy, 1,5-2 óránként állj meg és szállj ki! Egy pár perces séta, nyújtózkodás, könnyű tornagyakorlatok serkentik a vérkeringést és csökkentik a fáradtságot.
  • Friss levegő és hőmérséklet! A vezetőfülke megfelelő szellőztetése és hűvös hőmérséklete segíthet frissen tartani az elmét. Ha kezdesz elbágyadni, érdemes lehúzni az ablakot, zenét hallgatni.
  • Kerüld el a legveszélyesebb időszakokat! Hajnali kettő és hat óra, illetve délután egy és négy óra között vagyunk a legfáradtabbak. Ezek az emberi cirkadián ritmus mélypontjai, amikor különösen veszélyes a vezetés.
  • Cserélj sofőrt vagy beszélgess! Ha ketten utaztok, fontos, hogy rendszeresen váltsátok egymást. Aki nem vezet, figyelheti a sofőrt, és észreveheti az álmosság első jeleit.
  • Rágj! Az egészséges ropogtatnivalók, például a magvak, de akár a rágózás is fokozhatja a figyelmet.

Emellett mindenkinek ismernie kell a saját szokásait is, hiszen nem vagyunk egyformák. Érdemes rövidebb utakkal kezdeni és kitapasztalni, mi segít ezek közül valóban az álmosság ellen.

Kapcsolódó: Közlekedéspszichológus segít a balesetmentes autózásban

Kiemelt kép: Getty Images