történelmi alakok nem léteztek

Meglepő, de ez a 3 ikonikus történelmi alak nem is létezett a valóságban

A történelmet a győztesek írják, szoktuk mondani, sőt, az ő életükből születnek később a századokon átívelő legendák és dicsőséges mesék. Ugyanakkor vannak olyan kultikus történelmi alakok is, akiket bár legendák öveznek, valójában a köréjük épült kultusz teremtett meg: a mesékből kilépve váltak valóságos emberekké a képzeletünkben.

Különösen működik az emberi agy – néha valósnak érzékelünk olyasmit is, ami tulajdonképpen nem létezik. Ebben nagy szerepe van a kollektív emlékezetnek, a történelmi fikcióknak és a popkultúrának. Jó példa erre a Mandela-effektus, amikor emberek tömegei emlékeznek olyan eseményekre vagy részletekre, amelyek soha nem történtek meg.

Valahogy így vagyunk a következő kultikussá vált személyekkel is, mára annyira természetesnek tűnik a létezésük, hogy amikor róluk olvasunk, eszünkbe sem jut megkérdőjelezni, valóban éltek-e. Pedig több ismert történelmi alak esetében sincs meggyőző bizonyíték arra, hogy ténylegesen léteztek.

3 történelmi alak, akik talán sosem léteztek

Mindannyian hallottunk már róluk, legendás bátorságuk, jóságuk és hősiességük máig meséket és filmadaptációkat inspirál. Ám nem ez az egyetlen dolog, ami közös bennük. Az évszázadokkal ezelőtt élt emberek többsége nem tudott írni vagy olvasni, a történetek szájhagyomány útján terjedtek, és miközben nemzedékről nemzedékre adták tovább őket, egyre inkább átalakultak. Túlzásokkal, elferdített részletekkel és képzeletszülte fordulatokkal gazdagodtak.

Mire az elbeszéléseket papírra vetették, már olyan izgalmassá kerekedtek, hogy inkább tovább színezték őket,

semhogy a hétköznapi igazsághoz ragaszkodtak volna. A történészek azóta is próbálják kibogozni a szálakat: vajon kik lehettek ezek az ikonikus hősök a valóságban? Milyenek voltak hús-vér valójukban még a kezdetekkor – már ha egyáltalán léteztek? És kik azok, akiket csak a nép képzelete hívott életre?

1. Artúr király

Camelot, a legendás királyság trónján maga Artúr király ült, aki a bölcs varázsló, Merlin tanácsaira hallgatva vezette birodalmát és az azt védelmező Kerekasztal lovagjait. Neve hallatán egy romantikus, idealizált hősi világ képe rajzolódik ki előttünk, csakhogy mindez túl szép, hogy igaz legyen. 

A történet gyökerei egészen az i. u. 800-as évekig nyúlnak vissza, vagyis a legenda már több mint 1200 éves, ám az évszázadok során mit sem veszített népszerűségéből, sőt, újabb és újabb feldolgozások születnek. Alfred Tennyson is ebből merített ihletet, amikor megírta híres eposzát, a király regéit (Idylls of the King), de ha valaki a könnyedebb adaptációt preferálja, a Monty Python Gyalog galoppja is az Artúr mondakörre építkezik. 

Az első lovag (First Knight – 1995) című filmben Sean Connery játszotta Artúr királyt, Richard Gere pedig Lancelot szerepében tűnt fel (Fotó: Sony Pictures)

De vajon létezett-e valódi Artúr király? Az, hogy még ma is furdal bennünket a kíváncsiság, épp a személyt körüllengő misztikumnak köszönhető, pláne, hogy a tudósok sem jutottak még konszenzusra hosszú ideje tartó vitájukban.

Egyesek szerint egy 5-6. századi római-brit hadvezér, Ambrosius Aurelianus állhat a monda hátterében,

mások viszont úgy vélik, Artúr csupán a nép képzeletének szülötte, akiből az eltelt évszázadok és a hangzatos legendák faragtak kultikus hőst. 

2. Robin Hood

Az igazságtalanság ellen lázadó hétköznapi hős neve valóságos szimbólummá vált az angolszász mondakörben. Robin Hood, a tolvajok fejedelme, a törvényen kívüli íjász, aki társaival kifosztja az angliai Nottinghamshire tehetős utazóit, hogy aztán a zsákmányt szétossza a szegények között.

A legendás zöldruhás hős története generációkon átívelve él tovább mind a mai napig, de vajon tényleg létezett? Bár Robin Hood neve ma már összeforrt a népi hősiességgel, a történészek szerint csupán halvány bizonyítékok utalnak arra, hogy volt-e valós személy a folklórrá vált alak mögött.

Kevin Costner Robin Hood szerepében a Robin Hood: A tolvajok fejedelme (Robin Hood: Prince of Thieves, 1991) című filmben (Fotó: Warner Bros.)

Középkori forrásokban feltűnnek hasonló nevű bűnözők, például Robehod vagy Rabunhod, ám a kutatók nem tudják egyértelműen beazonosítani kilétüket, és azt sem, hogyan kapcsolódnak ezek a nevek a későbbi legendához.

Kapcsolódó: Nem gondolnád, hogy ezeket a fiktív karaktereket valós személyek ihlették

Az olyan eszményített, képzeletszülte alakok, mint az igazságosztó Robin Hood, a történelem során számos népmesében felbukkannak. Ha azonban egy történet több mint 700 éven át él a köztudatban, nehéz meghúzni a határt a valóság és a mítosz között. Akár létezett, akár nem, Robin Hood alakja örök, kettős személyisége mindig is inspirálta az emberek fantáziáját – és valljuk be, még ma is neki szurkolunk.

3. Mulan

A Disney hercegnők közül többen is valós személyek voltak, mielőtt gyerektörténetek főszereplőivé váltak volna annak ellenére, hogy legtöbbjüknek egyáltalán nem volt mesébe illő élete a valóságban.

Pocahontas például egy valódi 17. századi algonkin indián nő volt,

aki kapcsolatba került az angol telepesekkel, míg Anasztázia meséje az orosz Romanov család utolsó hercegnőjének tragikus sorsából ered.

A legutóbbi Mulan-feldolgozás a Disney 2020-as élőszereplős adaptációja, melyben a főszerepet Liu Yifei alakította (Fotó: Walt Disney Pictures)

Az úgynevezett Mulan-versek a legkorábbi fennmaradt írásos emlékek Mulan titokzatos alakjáról, aki férfinak öltözik, hogy elrejtse valódi kilétét, és végül diadalra vezeti a sereget. A Disney mesével ellentétben azonban a balladai Mulan évekig harcol a háborúban anélkül, hogy lelepleződne, majd visszatér a civil mindennapokba, hogy ismét nőként éljen tovább.

A történészek többsége szerint nincs kézzelfogható bizonyíték arra, hogy Mulan valóban létezett volna, szimbolikus alakja sokkal inkább a női bátorságról és a családért, a hazáért hozott áldozatról mesél – bár ez nem zárja ki a tényt, hogy a történelem során több olyan nő is élhetett, akik hasonló bátorságról és elhivatottságról tettek tanúbizonyságot.

A ballada eredete körülbelül a 4-6. századra tehető, de több későbbi feldolgozás, így a Ming- és Csing-dinasztia kori irodalom, és végül a Disney film is alakította a történetet, árnyalta a karaktert.

És azt tudtad, hogy Betty Boop, az ikonikus rajzfilmfigura is valós személy alakjából született? Ihletője a maga korában valódi híresség volt, mégis elfelejtette a világ. 

Kiemelt kép: Getty Images