- A vécében lévő barna lerakódásokat általában vízkő, húgykő és egyéb szennyeződések okozzák.
- Ha legalább hetente egyszer kitakarítjuk a vécét, a makacs lerakódások elkerülhetőek.
- Mutatunk egy könnyen elkészíthető házi vécébombát, ami megkönnyíti a takarítást.
A WC tisztítása nem tartozik a legnépszerűbb házimunkák közé – de természetesen el kell végezni. Különben felhalmozódik a kosz, mindenféle lerakódás (na és persze a baktériumok, vírusok), és a vécé visszataszítóan sötét lesz, ami egyáltalán nem esztétikus, még kevésbé higiénikus. Egy egyszerű trükkel azonban ez nagyon gyorsan orvosolható.
Milyen gyakran kell takarítani a vécét?
A vécé tisztításának gyakorisága nagyban függ attól, hogyan használod. Azonban általános szabályként a vécét legalább hetente egyszer alaposan ki kell(ene) tisztítani. A „vécébomba” módszer különösen akkor alkalmas, ha kevés időnk vagy kedvünk van a WC tisztítására. Mert ez az életmentő trükk minimális erőfeszítéssel biztosítja az alapos tisztítást.
A házilag is elkészíthető úgynevezett vécébombáról beszélünk. Ez az életmentő trükk szinte magától kitisztítja a vécét – anélkül, hogy sokáig kellene a csésze fölé hajolva súrolni. Csupán néhány, minden háztartásban megtalálható hozzávalóra van szükséged – így drága tisztítószerek nélkül is boldogulsz.
Erre van szükséged a WC-bombához
- meleg víz
- 2 evőkanál szódabikarbóna
- 2 evőkanál szóda
- 2 evőkanál mosogatószer
- 2 evőkanál citromsav
Hogyan működik ez a takarítási trükk?
- Az összetevőket egyenként adagoljuk a vécébe – ideális esetben a fent említett sorrendben. Csak ekkor bontakozik ki a „vécébomba” teljes ereje.
- Miután a hozzávalókat a WC-be tetted, adj hozzá ismét forró vizet – a keverék habzani kezd, és így még a vécécsésze pereme alatti nehezen elérhető helyeket is eléri.
- Hagyd a keveréket rövid ideig hatni, majd súrold át a csészét röviden a vécékefével – így könnyedén eltávolíthatod a vécébomba által már fellazított lerakódásokat, a vízkövet és a húgykövet.

Az ülőke és az alatta lévő felület takarításával lesz teljes a tisztaság / Fotó: Getty Images
Alig pár perc és a WC úgy néz ki, mint újkorában. Persze ez a vécékagyló belsejére igaz, a vécé ülőkét és a lehúzót sem szabad elhanyagolni. Végül is ezek a toalett azon részei, amelyek ténylegesen érintkeznek a bőrrel, így azokat is alaposan meg kell tisztítani – ez a nem megúszható része a takarításnak.
A vécébombával még a makacs barna lerakódásokat is el lehet távolítani.
A vécében lévő barna lerakódások (általában vízkő, húgykő és egyéb szennyeződés okozza) különösen makacsok, és nehezen eltávolíthatóak. Mivel a vécébomba felfutó habja minden repedésbe bejut, a trükk itt is megmutatja erejét. Ha a szennyeződés túl makacs, több rétegben felhalmozódott, egyszerűen ismételd meg a trükköt.
Sokoldalú szódabikarbóna és citromsav
Háztartási praktikák egyik alapkelléke például szódabikarbóna, ami jó esetben minden konyhai fűszerpolcon megtalálható. A szódabikarbóna nemcsak gyomorégésre gyógyír. Használhatod a vécé tisztítására, vízkő eltávolítására, ruhák mosására, vagy akár a sütőlapokról leégett ételmaradékok eltávolítására is. Sőt, a hűtőajtóban egy bontott szódabikarbónás zacskó remek szagtalanító.
A citromsav természetes tisztítószerként kiválóan alkalmas vízkőoldásra, konyhai-, fürdőszobai felületek, eszközök tisztítására. Az ilyen kis kiszerelésben kapható por alakú szerek sokféleképpen használhatóak – és a drága tisztítószerekkel ellentétben költséghatékonyabbak is.
A házilag mixelt tisztítószereknél fontos tudni, hogy mit mivel, illetve mivel nem szabad összekeverni. A lúgos és savas kémhatású anyagokat veszélyes összekeverni, mert akár az egészségre káros, maró gázok is keletkezhetnek – hiszen a kémia a fürdőszobában is működik.
Kapcsolódó: Ezért kell mindig vécére mennünk, ha stresszesek vagyunk
Kiemelt kép: Getty Images