Van, akinek a kémia csak egy rettegett tantárgy volt a középiskolában. És van, akinek életre szóló szerelem. Szabóné Dr. Bárdos Erzsébet, a Pannon Egyetem többek között Mester Tanár Aranyéremmel, Apáczai Csere János-díjjal és Sebestyén Attila-emlékéremmel elismert oktatója az utóbbiak közé tartozik. Sőt, az a ritka tanáregyéniség, aki képes ezt a szerelmet másokkal is megosztani. A csongrádi tanyavilágból érkezett Veszprémbe, ahol az 1980-as években szerezte meg üzemmérnöki-, majd vegyészmérnöki diplomáját.

Szabóné Dr. Bárdos Erzsébet / Fotó: Pannon Egyetem
Jelenleg a Környezeti és Szervetlen Fotokémia Kutatócsoport docense. Négy évtizede tanít, kutat és inspirál, közben pedig országszerte gyermekek ezreivel szerettette meg a kémiát. A „Vegyészkobold egy napja” című rendhagyó kémiai bemutatójának már közel 200 előadása volt, a legkisebbektől a gimnazistákig mindenki tátott szájjal figyeli a színes-szagos, varázslatos kísérleteket.
Tudomány, kutatás, fenntarthatóság
„A természet az általa előállított anyagok lebontására ugyanolyan gondot fordít, mint előállításukra. A termelés örömétől elragadtatott ember még nem tart itt (F. Vester)” – az idézet megsárgult tábláját – mely egykoron Dr. Papp Sándor hajdani tanszékvezető szobájában függött – a tanárnő a mai napig őrzi kutatólaboratóriumában. Papp professzor úr honosította meg az egyetemen a Környezeti kémia és a Biogeokémiai körfolyamatok tárgyak oktatását. A fenntarthatóság szellemiségét megvalósítva az egyetem, és benne Erzsébet is komoly munkát végez a környezet védelme érdekében.
A Környezeti és Szervetlen Fotokémia csoport egyik kiemelkedő kutatási területe a fotokatalitikus víztisztítás. Az eljárás során a fény (napfény) segítségével környezetbarát módon valósul meg a szennyezőanyagok teljes lebontása laboratóriumi és ipari környezetben egyaránt. A munkájában részt vevő hallgatók a tudományos gondolkodás alapjai mellett azt is megtanulják, mit jelent valódi hatással lenni a világra.
A kémia népszerűsítése: küldetés, játék, öröm
Erzsébet neve összeforrt a természettudományos ismeretterjesztéssel. A „Vegyészkobold” előadások egy varázslatos történeten keresztül vezetik be az érdeklődőket a kémia világába.

A „Vegyészkobold” előadás már a legkisebbek számára is érdekessé teszi a kémiát / Fotó: Pannon Egyetem
„A vegyész kakasszó helyett jódórára ébred, a reggeli fényt is önmaga csiholja luminolból, majd eldönti, hogy napindítóként mit igyon (tej, kakaó, vaníliás tej) a kívül-belül lágytojás elfogyasztása után. A reggeli csúcsforgalomban rosszul működő közlekedési lámpától dühössé válik, azonban a közeledő rendőrség megnyugtatja, bízik benne, hogy majd ők feloldják a káoszt. A munkahelyére nátrium-lifttel jut fel, ahol színváltó harisnyát készít. Nagyon elfárad, s már alig várja, hogy megszólaljon a munka végét jelző kürt, majd a tartalmas délután után a nap egy „Bomba jó a kémia” Facebook poszttal zárul.”
A kísérletsorozat minden mozzanata játékosan tanít. És nemcsak tanít, hanem meg is érinti a résztvevőket. A bemutató utáni kémiai játszóház olyan élményt ad, ami túlmutat az iskolai tananyagon.
Ahogy Erzsébet mondja: „A cél nemcsak az, hogy megértsék – hanem az is, hogy megszeressék.”
A tanárnő, akitől még a kacat is tanítani tud
„Jó lenne felismerni, hogy egyénenként is felelősek vagyunk a környezetünkért, a jövőnkért, sok kicsi, sokra megy” – véli a tanárnő, aki otthon is igyekszik a környezetbarát szemléletet megvalósítani, a tavaszi metszést követően a faágakból mulcs készül, a lehullott faleveleket és a háztartási hulladékot komposztálják. A kert kincseiből mindenféle finomság kerül a családi asztalra. Szereti a régi tárgyak új funkciójának felfedezését, a kutatócsoportban is jól ismerik mondását „jó lesz ez még valamire”, ezért is illetik munkatársai a „Kacatoska” becenévvel. A tanszéki szekrények mélyén rejtőző régi eszközök gyakran kapnak új életet kreatív felhasználásban.
Példaképek között – példaképként
A Nők Lapja Példakép Díjátadó gáláján az Oktatás kategória támogatója idén a Pannon Egyetem – nem véletlenül. A minőségi oktatás mellett elkötelezett intézmény nemcsak képzést ad, hanem közösséget is épít, értékeket is közvetít. Szabóné Dr. Bárdos Erzsébet ehhez negyven éve teszi hozzá azt, amit semmilyen rangsor nem tud mérni: az odafigyelést, türelmet, példamutatást.
Kiemelt kép és fotók: Pannon Egyetem