Ha valamelyik szülőd valamelyik dühkitörésekkel reagált, vagy gyerekként úgy érezted, hogy az ő érzelmi állapota a te felelősséged, akkor nagy eséllyel tojáshéj (azaz eggshell) szülő mellett nőttél fel. De mit jelent ez pontosan?
  • Az eggshell, magyarul „tojáshéj” szülők érzelmileg kiszámíthatatlanok, nem húznak egyértelmű határokat, és mindenáron kerülik a konfliktusokat.
  • Ez a későbbiekben megfelelési kényszerhez, és határhúzási problémákhoz vezethet.
  • Az önismeret és a tudatos változtatás segíthet, hogy átírd a berögzült mintákat.

Az ilyen szülők mellett felnőve a gyerek hamar megtanulja, hogy saját érzéseit háttérbe kell szorítania, miközben folyamatosan alkalmazkodik a szülő érzelmi állapotához. Ez hosszú távon kimerítő és torz énképhez vezethet, hiszen a gyerek úgy érzi, az ő feladata fenntartani a családi egyensúlyt. De mégis mi az, hogy tojáshéj szülő?

Amikor a gyerek vigyáz a szülő érzelmeire

Az eggshell szülő nem egy hivatalos pszichológiai diagnózis, hanem egy újkeletű kifejezés arra, amikor a szülő nem tudja megfelelően szabályozni az érzelmeit, és emiatt a gyerekének folyamatosan résen kell lennie, hogy elkerülje a konfliktusokat vagy a megszégyenítést, tehát mintha tojáshéjon kellene lépkedine körülötte. 

Natalie Moore, kaliforniai pár- és családterapeuta szerint az ilyen szülők gyakran elvárnak olyasmit is, ami egy adott fejlődési szakaszban még nem reális.

Mivel terápiába általában nem a „tojáshéjszülők”, hanem az ő gyerekeik járnak, ezt a fogalmat sok terapeuta használja anélkül, hogy hivatalos diagnózisként kezelné.

Innen tudhatod, hogy tojáshéj szülők gyereke vagy

Noelle Santorelli atlantai klinikai pszichológus szerint a spektrum egyik végén állhat egy kezeletlen nárcisztikus szülő, míg a másik végén az érzelmileg éretlen szülők találhatók. Az ilyen környezetben felnövő gyerekek felnőttként is komoly nehézségekkel küzdhetnek. Nézzük, melyek a legjellemzőbb jelek és problémák.

1. Állandóan készenlétben állsz

Ha tojáshéj szülőkkel nőttél fel, valószínűleg megtanultad folyamatosan figyelni a környezetedet, hogy időben észleld a feszültséget. Ilyen lehet például, ha egy munkahelyi megbeszélésen folyamatosan pásztázod a kollégák arckifejezéseit, miközben próbálod felmérni, hogy mikor üthet be a baj. Ez a fokozott éberség hosszú távon rendkívül kimerítő.

2. Folyamatosan mások kedvében akarsz járni

Szakértők szerint az eggshell szülő mellett felnőtt emberek gyakran alárendelik saját igényeiket, és minden erejükkel igyekszenek biztosítani, hogy a körülöttük lévők elégedettek legyenek velük. Ilyenkor ahelyett, hogy szembeszállnál vagy elkerülnéd a veszélyforrást, megpróbálsz minél kedvesebb és alkalmazkodóbb lenni, hogy elkerüld a konfliktust.

Kapcsolódó: Milyen típusú szülő vagy? Tesztünkből kiderül!

3. Nehezen fejezed ki az érzéseidet

Valószínűleg megtanultad elnyomni az érzelmeidet, mert tudtad, hogy azok feszültséget kelthetnek vagy konfliktushoz vezethetnek. Ennek következtében felnőttként is előfordulhat, hogy nehezen ismered fel és nevezed meg az érzéseidet.

4. Felelősnek érzed magad mások érzelmeiért

Ha gyerekként az volt a feladatod, hogy egyensúlyban tartsd a szülőd hangulatát, akkor felnőttként is könnyen továbbviheted ezt a mintát más kapcsolataidban. Például, ha egy munkatársad rosszkedvű, azonnal azt feltételezed, hogy valami rosszat tettél, és neked kell helyrehoznod a helyzetet.

5. Rosszul érzed magad, ha a szülőd közelében vagy

Nem ritka az állandó diszkomfort érzés, amikor a már felnőtt gyerek a szülővel tölt időt. Ennek hatására sokan tudatos vagy tudattalan elkerülési stratégiát alakítanak ki, hogy minél kevesebb kellemetlenség érje őket.

Ha mindig mások kedvében akarsz járni lehet, hogy eggshell szülő nevelt

Figyelmeztető jel, ha felnőttként rosszul érzed magad a szüleid társaságában (Fotó: Getty Images)

6. Nehezen állítasz fel határokat

Ha gyerekként megtanultad, hogy a saját határaid érvényesítése haragot vagy büntetést von maga után, az bizony jele annak, hogy tojáshéj szülők mellett nőttél fel. akkor valószínűleg felnőttként is nehezen szabod meg, meddig engeded másoknak, hogy beleszóljanak az életedbe.

Mit tehetsz, ha magadra ismertél?

Eggshell szülőnek lenni csak az egyik hiba, amit szülőként elkövethet az ember a gyerekei ellen. Az első lépés ilyenkor is a felismerés: ha ráébredsz, hogy egy ilyen szülő mellett nőttél fel, elkezdheted átgondolni, hogyan hatott ez rád. Moore szerint fontos, hogy kitaláld, milyen lépésekkel tudod kényelmesebbé tenni az életedet, például bizonyos beszédtémák elkerülésével vagy olyan helyzetek visszautasításával, amelyek rosszul érintenek.

Tudatosítani kell, hogy ha változtatsz, eleinte ellenállásba ütközhetsz. Az emberek nehezen viselik a változást, és egy ilyen szülő különösen ragaszkodhat a megszokott családi mintákhoz.

Ez pedig kellemetlen érzéseket, például bűntudatot és szégyent is kiválthat. Éppen ezért érdemes segítséget kérni. A legfontosabb, amit észben kell tartanod, hogy a saját érzéseid léteznek, érvényesek, és soha nem voltál – és nem is vagy – felelős a szülőd érzelmeiért.

Kapcsolódó: Érzelmileg éretlen szülők gyereke vagy? Így jöhetsz ki az állandó érzelmi örvényből és magányból

Kiemelt kép: Getty Images