A 0-5 éves kor közötti időszak különösen fontos, mert ilyenkor a gyermekek agya, idegrendszere hihetetlen ütemben fejlődik. A kutatások[1] szerint, ebben az időszakban az agy másodpercenként több ezer új összeköttetést hoz létre az érzékszervi tapasztalatok, a mozgás és az interakciók hatására. Ahogy a gyerekek játszanak, valójában tanulnak és fejlődnek. A tanulási folyamatok játék közben észrevétlenül történnek, mégis rendkívül fontos részét képezik fejlődésüknek.
- A játékos tanulás: a formák, textúrák, hangok és színek felfedezése során a gyermekek folyamatosan fejlesztik érzékelésüket és kognitív képességeiket.
- Az utánzás: minden életkorban jelen van, segíti őket az alapvető készségek elsajátításában.
- A szociális interakció: a közös játék során elsajátítható viselkedések, reakciók. Megtanulnak kommunikálni és együttműködni.
A Steps & Play az első átfogó hazai platform, amely egyedi módon segíti a fejlődést, figyelembe véve a gyermekek igényeit. Szakértők által összeállított videós feladatokkal támogatja a szülőket és játékosan segíti elő a kicsik optimális haladását, miközben közös minőségi időt biztosít a családnak.
Az első évek tapasztalatai formálják gyermeked egész életét – ekkor alakul ki a gondolkodás és tanulás alapja, a biztonságos kötődés és szociális készségek, valamint a mozgás fejlődésének kulcselemei. A Steps & Play módszertana azokra a fontos fejlődési szakaszokra koncentrál, amelyek a legfogékonyabb időszakok egy-egy készség elsajátításához, biztosítva, hogy a gyermekek mindig az életkoruknak megfelelő játékos feladatokat kapják.
De vajon melyek azok a játékok, amelyek a legalkalmasabbak?
- Felfedezés és tudatos használat: kezdetben a könnyen kézbe vehető és rágható játékok segítik a gyermek tanulási folyamatait, és ahogy nőnek, már elkezdik felismerni a tárgyak funkcióját is.
- Konstruáló játékok: a kockák egymásra építése vagy a puzzle összeillesztése a finommotoros készségek és a problémamegoldás fejlesztésének fontos eszközei.
- Szerepjátékok: egy boltos játék során a gyermek különböző szociális helyzeteket és érzelmeket gyakorolhat.
- Mozgásos játékok: a nagymozgások fejlesztése érdekében kiváló eszközök a labdák, hinták, járássegítők vagy éppen a párnákból épített akadálypályák. Az egyensúly, a térbeli tájékozódás és a mozgáskoordináció fejlődése elengedhetetlen a későbbi összetettebb készségekhez.
- Mondókázás és ritmusjátékok: a mondókák és dalok nemcsak a beszédfejlődést támogatják, hanem a ritmusérzéket, a memóriát és a mozgáskoordinációt is fejlesztik. Az egyszerű mozdulatokkal kísért dalocskák hozzájárulnak a gyermek zenei és verbális készségeinek fejlődéséhez.
Hogyan játsszunk együtt?
A közös játék és minőségi idő erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot. Néhány tipp a hatékony játékhoz:
- A kevesebb több: ne legyen egyszerre túl sok játék elől. Hetente forgassuk őket, hogy mindig friss élmény legyen.
- Legyünk jelen: üljünk le a gyermek mellé, figyeljük, mit csinál.
- Teremtsünk lehetőséget az önállóságra: adjunk teret, hogy egyedül is felfedezzen, irányítson.
- Beszéljünk hozzá: mondjuk el, mit látunk, meséljünk a játék közben.
- Legyünk türelmesek: a próbálkozás és a hibák a tanulás részei – bátorítsuk őt.
A Steps & Play segítségével a tanulás egyszerre válik szórakoztatóvá és hatékonnyá. A legnagyobb hazai videós platform játékos módszerekkel segíti a gyerekeket, a szülők pedig igény szerint online szakértői konzultációkon oldhatják meg a nevelésben felmerülő kérdéseiket. Tegyük tartalmassá közös pillanatainkat, hogy gyermekeink megélhessék a játék örömét!
[1] A gyermeki agy fejlődése legújabb ismereteink tükrében, avagy hogyan lesz okos az óvodás? https://real.mtak.hu/127509/1/07-Tegzes-FSA-tanulmany-2018-03.pdf
Kiemelt kép: PR