hódok gátrendszer

500 millió forintnyi összeget spóroltak a hódok a cseh államnak

A természet ismét bebizonyította, hogy gyorsabb és hatékonyabb, mint az emberi bürokrácia.

A csehországi Brdy régióban egy hódkolónia néhány óra alatt gátrendszert épített pontosan oda, ahol a helyi hatóságok már hónapok óta hiába vártak az engedélyekre. Az állatok ezzel nemcsak a természet rendjét állították helyre, hanem 30 millió cseh koronát is megspóroltak az adófizetőknek.

A projekt eredetileg a vizes élőhelyek helyreállítását célozta volna meg, azonban a lassú engedélyezési eljárások miatt az építkezés folyamatosan csúszott. Végül a természet maga oldotta meg a problémát.

A természet gyorsabban cselekszik, mint az ember

A helyszínválasztás tökéletes volt. A hódok egy elkerülő csatornában építették meg a gátat – egy olyan mesterséges vízelvezető rendszerben, amelyet korábban azért alakítottak ki, hogy lecsapolják a területet. A környezetvédők által kidolgozott fejlesztés éppen ennek a korábbi beavatkozásnak a következményeit próbálta volna orvosolni. Bohumil Fišer, a Brdy Tájvédelmi Körzet igazgatója így nyilatkozott az esetről:

„A hódok egyik napról a másikra megteremtették azokat az ökológiai feltételeket, amelyekért mi hónapok óta küzdöttünk.”

Az eredmény magáért beszél: elkészült egy működő gát, teljesen ingyen, mindenféle projektdokumentáció nélkül.

hódok gátépítés

A hódok több milliót spóroltak az embereknek. (Fotó: Natures Conservation Agency of the Czech Republic)

A természet legjobb építőmesterei

Jiri Vlček zoológus szerint a helyi közigazgatás nem jelentett kihívást a hódoknak. „Egy hódkolónia egy, legfeljebb két éjszaka alatt képes megépíteni egy gátat. Az embereknek ehhez hónapokra van szükségük, kezdve azzal, hogy engedélyeket szerezzenek, terveket készítsenek és finanszírozást találjanak. Ha egyetlen ember egyedül dolgozna, nagyjából egy hét alatt tudná felépíteni ugyanezt.”

Kapcsolódó: Így látják az állatok a természetet

A hódok nem mindig segítenek

A hódok által létrehozott új vizes élőhelyek már most kedvező feltételeket biztosítanak számos ritka faj, például rákok, békák és más vízi élőlények számára.

hódok gátépítés

A természetvédők szerint nagyjából nyolc hódcsalád él a környéken. (Fotó: Getty Images)

Karolína Šůlová, a Cseh Természet- és Tájvédelmi Hivatal szóvivője ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy bár a hódok sok esetben segítik az ember munkáját, legalább annyi kárt is okozhatnak.

Az Orlickoústec régióban, Lanškroun közelében a hódok gátjai elárasztották a mezőgazdasági területeket és egy közeli vasútvonal is víz alá került.

Bohumil Fišer elismerően fogalmazott: „A hódok megelőztek minket! Nemcsak milliókat takarítottak meg, hanem egy rendkívül hatékony, természetes vizes élőhelyet is létrehoztak.”

Kiemelt kép: Getty Images

Kapcsolódó: Melyik a természet legboldogabb állata?