Időutazásra csábítanak a macskaköves utcák
A település élete szorosan összekapcsolódik a Tiszával, a folyóhoz tapadva alakult ki Csongrád nádfedeles, ősi magja is. A Belsővárosban kacskaringós, macskaköves utcácskák, fehérre meszelt, nádtetős házak idézik meg a 18.-19. század hangulatát. A hely neve az évek során Belvárossá kopott, a „belső” elnevezés a hely fekvésére utalt: a Tisza szabályozása előtt, a 19. század végéig a folyó északi, északnyugati irányból éles kanyarulatot véve, félszigetszerűen délről is határolta Csongrád legrégebbi részét. A csongrádi Belváros az Alföld egyetlen település méretű műemléki együttese, ahol az ember egy pillanatra úgy érzi, megállt az idő.


Ékszerdoboz az Alföld szívében (x)
Ékszerdoboz az Alföld szívében (x)










Buli hajnalig a homokparton
A Belvárostól csak pár perc sétára fekszik a város egyik különlegessége, a Körös-torok, ami sokak szerint a legszebb folyó menti strand az egész országban. A Tisza és a Körös találkozásánál kialakult strandot az Alföld tengerpartjának is nevezik, nem is alaptalanul: a 700 méter hosszan elhúzódó homokpad és a napernyők egy igazi „beach”-et idéznek meg. A homokos part mágnesként vonzza a napozás szerelmeseit: nyaranta tengerpartokkal vetekedő strandélet alakul ki, a 25-27 ºC-ra melegedő víz mellett.
A Körös-torok ad otthont a KTN Fesztiválnak is. A nagy múltú rendezvény az utóbbi években arculatváltáson esett át, így pedig a hazai „fesztiváltérképre” is felkerült. A fesztivál idén ugyan a járványügyi intézkedések miatt elmarad, de a szervezők ígérik, jövő augusztusban töretlen lendülettel várják majd a bulizni vágyókat.
Kulturális kavalkád
Csongrádon, úgy tűnik, az éjjel soha nem érhet véget: a város is bőséges kulturális programokat kínál. A nyári szezon kezdete hagyományosan a Csongrádi Napok megnyitójával indul, ahol idén az ExperiDance Tánctársulat várja a csongrádiakat.
A magyar kulturális élet megkerülhetetlen pontja a csongrádi Alkotóház-Művésztelep, ahol évről évre számos hazai és külföldi művész alkot. Az alkotótelep egyik alapítója, Aranyi Sándor festőművész a városi galériában állít ki júliusban, a hónap végén pedig a Plein Air záró kiállítását tartják a kulturális térben.
Augusztusban a boré a főszerep a városban: 19-től 22-ig a Bormustrát ünneplik Csongrádon remek italokkal, finom harapnivalókkal és színvonalas koncertekkel.
A szellemet és a lelket a város épített környezete is felpezsdíti: a Tisza felett százéves „fahídon” kelhetünk át, a Fő utcát díszítő platánsoron végig sétálva pedig a városközpontban a kétszázötven éves Nagyboldogasszony-templom és az 1934 után épített Városháza épülete varázsolja el a látogatókat.
A kultúra kedvelői is megtalálják a számításukat: a városi galéria mellett a Tari László Múzeum gyűjteményei és kiállításai, a népek tradicionális öltözékeit bemutató Babamúzeum, valamint az Ellés-monostor romjai kínálnak kikapcsolódási lehetőségeket.
Bor, mámor, Csongrád
Csongrád sokszínű arculatát az itt élők vendégszeretete teszi teljessé. A városban járók semmiképpen se hagyják ki a helyi finomságok közül a csongrádi csípős tekercset, desszertként pedig téli időszakban érdemes kipróbálni az édes csíramálét. Az italválasztás nem lehet kérdés, Csongrád ugyanis a szőlő és a bor nemzetközi városa, ahol egyre több fiatal foglalkozik borászattal.
Aki a csongrádi menüsor után lazítani szeretne, az a helyi Gyógyfürdő- és Uszodában teheti meg. A komplexumot 2014-ben újították fel. A fürdőben pihenve átgondolhatja az ide látogató, hogy milyen város is Csongrád: „bulizós”, kulturális értékekben bővelkedő, tengerpartot idéző vagy gasztronómiai fellegvár. A legjobb azonban az, ha mindenki maga fedezi fel az Alföld rejtett gyöngyszemét – CsongRÁD vár.
Szöveg: Majzik Attila
Fotó: Maszlag Edina, Magyar Márk