- A bor fűszerezése az ókorban azt a célt szolgálta, hogy az ital sokáig eltartható legyen.
- A forralt bor nemcsak finom, de az emésztésnek is nagyon jót tesz.
- 3 receptet mutatunk: fehér- és vörösborhoz, valamint egy alkoholmentes verziót.
Azért van jó is a nyűgös-nyákos novemberben. Például az, hogy már négykor sötétedik, ezért 5 perccel később már mindenféle lelkiismeretfurdalás nélkül le lehet gurítani egy-két bögre forralt bort. Hát milyen jól tud esni, főleg, ha kellemes baráti beszélgetések és karácsonyi fények körítik, nem igaz?
A forralt bor nem a karácsonyi vásárban ténfergő modern ember találmánya ám! Kifejezzen hosszú története van. Legkorábbi változatai az ókori Rómából származnak, ahol a bort fahéjjal és korianderrel ízesítették, mézzel édesítették. Az eljárásnak nemcsak az élvezeti érték fokozása volt a célja, de az is, hogy megelőzzék a bor romlását is.
A rómaiak hódításaikkal a fűszeres bor receptjét is Európa-szerte szétvitték, a finomság népszerűsége pedig a középkorban tovább nőtt. Nem sokkal később az orvoslásban is megjelent a fűszeres bor: nagy becsben tartották emésztést segítő és immunerősítő hatásai miatt.
Az olyan fűszerek, mint a fahéj, szerecsendió és szegfűszeg, ebben az időszakban Európában még drága importcikkek voltak, ezért a fűszeres forralt bor fogyasztása kezdetben inkább csak a gazdagabb rétegek kiváltsága volt. Az ital azonban idővel (és a fűszerkereskedelem kiszélesedésével) szélesebb körben is elérhetővé vált.
Forralt borok a világ körül
A mai értelemben vett forralt bor először Németországban és Ausztriában vált igazán népszerűvé. A karácsonyi vásárok hagyománya errefelé már korán szorosan összefonódott a Glühwein fogyasztásával, amely az ünnepi időszak egyik legikonikusabb itala lett.
A skandináv országokban népszerű glögg szintén hasonló a mi forralt borunkhoz, de gyakran tartalmaz mazsolát, mandulát és valamilyen erősebb alkoholt: likőrt vagy pálinkát is. Angliában a mulled wine nevű változat szintén az ünnepi időszak népszerű itala: ezt is mazsolával, narancslikőrrel vagy brandyvel gazdagítják.
A hideg, sötét téli hónapokban a meleg, fűszeres forralt bor fogyasztása a közösségi élet és az ünnepi hangulat fontos része. Az adventi vásárok, az otthoni összejövetelek és a karácsonyi ünnepek szinte elképzelhetetlenek nélküle. Viszont nem csak a vásárban érdemes kikérni! Otthon is jó nekilátni, mert garantáltan finom lesz, és
készítése közben fenséges illat tölti majd be a lakást.
Jöjjön tehát három isteni forralt bor recept! Egy fehérborral, egy vörössel, egy pedig alkohol nélkül, hogy a gyerekek és a száraz novembert tartók se maradjanak ki a jóból.
Forralt bor recept vörösborral
Hozzávalók (4 adaghoz):
- 1 üveg száraz vörösbor
- 4 evőkanál barna cukor vagy méz
- 1 narancs karikázva
- 1 kezeletlen citrom héja
- 2 rúd fahéj
- 5-6 szem szegfűszeg
- 1-2 csillagánizs
- 1 dl víz
Elkészítés:
- Öntsük a vizet egy lábasba, adjuk hozzá a cukrot, a fűszereket és a citrusokat. Alacsony hőfokon forraljuk fel, hogy az ízek összeérjenek, és illatos szirupot kapjunk.
- Adjuk a keverékhez a bort, és lassan melegítsük fel, ügyelve arra, hogy ne forrjon. Hetven fok fölé nem érdemes melegíteni, ha nem szeretnénk, hogy elillanjon az alkoholtartalom.
- Szűrjük le az italt, és kínáljuk melegen.
- Díszítésként narancskarikát vagy fahéjrudat tehetünk a poharakba.
Forralt bor recept fehérborhoz
Hozzávalók (4 adaghoz):
- 1 üveg száraz fehérbor (750 ml)
- 4 evőkanál méz
- 1 citrom (karikázva)
- 1 narancs héja
- 2 rúd fahéj
- 1 teáskanál reszelt gyömbér
- 4-5 szem kardamom
- 1 dl víz
Elkészítés:
- Egy lábasban keverjük össze a mézet, a fűszereket, a gyömbért és a citromot a vízzel. Melegítsük a keveréket addig, hogy a méz feloldódjon és a fűszerek kiadják az aromájukat.
- Öntsük hozzá a bort, és lassan melegítsük, ügyelve, hogy ne forrjon fel.
- Szűrjük le a keveréket, és kínáljuk még melegen.
- Díszítsük citromkarikákkal!
Alkoholmentes forralt bor recept
Hozzávalók (4 adaghoz):
- 1 liter 100%-os szőlőlé (vagy alma- és szőlőlé keveréke)
- 1 narancs (karikázva)
- 2 rúd fahéj
- 1 (kezeletlen) citrom héja
- 4-5 szem szegfűszeg
- 1 csillagánizs
- 1 teáskanál méz (opcionális)
- 1-2 szelet gyömbér
Elkészítés:
- Tegyük a narancskarikákat, citromhéjat, fűszereket és a gyömbért egy lábasba. Öntsük rá a gyümölcslevet, majd melegítsük fel lassan.
- Ha a gyümölcslé kezd illatos lenni, de még nem forr, vegyük le a tűzről.
- Szűrjük le, és kínáljuk melegen.
- Díszítsük citrusokkal!
Íme még egy recept, ezúttal forralt borhoz is használható fűszerkeverékhez.
Kiemelt kép: Getty Images