női alkoholizmus függőség bajzáth sándor

A nők alkoholizmusa másképpen, de ugyanúgy pusztít, mint a férfiak függősége

A női alkoholizmus ma még lényegesen kevesebb figyelmet kap, pedig egyre több nőt érint. A társadalmi elvárások, tabuk és a stigma nehezítik a segítségkérést.

Az alkoholfogyasztás a világ csaknem minden pontján a közösségi kultúra része, és milliók tudják ezt a tudatmódosító szert úgy használni, hogy ők irányítanak. De azoknak a száma is jelentős (itthon is több százezer ilyen ember van), akiknek sokkal összetettebb és egyenlőtlenebb a viszonyuk az itallal, és akik betegsége nemcsak a saját, de a környezetük életét is tönkreteszi.

Az alkoholizmus Magyarországon a legszélesebb társadalmi rétegeket érintő, hosszú ideje fennálló probléma, amiről nem lehet eleget beszélni. Bajzáth Sándor addiktológiai konzultánssal ez alkalommal a nők alkoholbetegségének sajátosságairól beszélgettünk.

Magyarországon az alkoholbetegek között 7,2 százalék a nők aránya. Egyszerre tűnik ez az arány csekélynek, másrészt sokkoló, hogy ezek szerint több tízezer nőt érint idehaza közvetlenül az alkoholizmus. Téged is sok nő keres fel segítséget kérve?
Pontos kimutatást nem vezetek, de érzékelhetően több nő keresett meg az utóbbi években. Igaz, hogy korábban is nagy számban fordultak hozzám, de elsősorban hozzátartozóként. Ma viszont egyre többen jönnek a saját betegségük okán is. Rengeteg nő iszik. 

Szerinted mi lehet ennek az oka?
Azt nem állíthatom nagy bizonyossággal, hogy több nő inna, bár vannak erre utaló jelek is. Az viszont biztos, hogy egyre több nő ismeri fel a problémát, és egyre többen kezdenek vele valamit. Sok cikk, podcast, film foglalkozik a függőséggel, és ennek is van már pozitív hatása: a téma a közbeszéd részévé válik, és nagyobb teret kap az öngondoskodás lelki oldala is. De ezzel együtt is nagyon nehéz ma egy nőnek felvállalnia, hogy alkoholbeteg, mert a nők alkoholfogyasztása még mindig erősen tabu téma, sokkal több szégyen és titkolózás övezi, mint a férfiakét.

A nő, ha iszik

Kevésbé nézzük el egy nőnek, ha iszik?
Igen, és mindez a nemi sztereotípiákkal van összefüggésben. A közvélekedés még ma is az, hogy egy férfinak „jobban áll” az ital, az alkohollal kapcsolatos túlkapásokkal is elnézőbbek vagyunk férfiak esetében, legalábbis akkor, ha alkalmi nagyivásról van szó. Ezért van az is – bár persze ez némileg leegyszerűsítés – a férfiak látványosabban mernek inni, a nőkre pedig jobban jellemző a zugivás.

Miben más az, ahogy a nők isznak?
A titokban ivás nagyon gyakori, mint ahogy az is, hogy az alkoholt a legkülönfélébb szorongást gátló gyógyszerekkel együtt használják a nők. Jellemzően más típusú italokat is fogyasztanak. A legtipikusabb talán a borfogyasztás, és nagyon veszélyesnek tartom, hogy ezt, illetve a „könnyed”, „illatos” italok fogyasztását mennyire elbagatellizáljuk.

Nagyon félrevezető azt gondolni, hogy olyan nagyon más a „boralkoholizmus”, vagy a brunch mellé rendszeresen kortyolt pezsgőkoktél, mint az, amikor valaki pálinkával issza le magát.

Sok nő hitegeti magát azzal, hogy „ittam, ittam, de legalább nem töményet”… A női szervezetre ráadásul másképpen is hat az alkohol. A jellemzően kisebb testtömeg mellett van egy másik biológiai ok is emögött. A női szervezet csekélyebb mennyiséget állít elő egy az alkohol lebontásában nagy szerepet játszó enzimből, ezért adott mennyiségű alkohol a fogyasztása jóval több káros következménnyel jár, és gyorsabban vezet náluk különböző negatív szövődményekhez. Különbség az is, hogy a nők esetében sokszor merül fel gyógyszerfüggőség is az alkoholbetegség mellett, ami még nehezebb helyzetet eredményez. 

noi-alkoholizmus-fuggoseg-bajzath-sandor

Az alkoholbetegek körében emelkedik a nők aránya (Fotó: Getty Images)

A férfiak alkoholizmusáról beszélgetve korábban sokat megtudtam tőled az okokról. A nők más okból isznak, mint a férfiak?
Részben. Egyrészt viszonylag új jelenség, hogy azzal párhuzamosan, hogy egyre több nő kerül magas pozícióba, nagy felelősséggel járó beosztásba, gyakoribb az alkohol visszaélésszerű használata, mint megküzdési stratégia. Több olyan kliensem van, aki úgy csúszott bele a betegségbe, hogy a munkahelyi stresszt próbálta levezetni, vagy ki akart csekkolni a mókuskerékből. Mások pedig azért isznak, mert a munkahelyi és otthoni teendők egyszerre, elviselhetetlen erővel nyomják a vállukat.

Kapcsolódó: Nem arról ismerhető fel az alkoholista, hogy mennyit iszik

Az elmúlt évtizedekben óriási változás állt be ezen a területen, hiszen a nők nagy része ma már ugyanúgy (legalább) nyolc órát dolgozik, mint a partnere, sokszor mégis rájuk maradnak az otthoni feladatok is. Van persze kivétel, de az általános még ma is az, hogy a nőkön több van otthon.  De nem kell menedzsernek lenni ahhoz, hogy egy nő inni kezdjen.

Az alkoholizmus a legtöbbször alattomosan, szürkén, csendben alakul ki.

Az elsivárosodott élet, az otthonról hozott minták szintén nagy szerepet játszanak benn. Amikor beszélgetni kezdek a klienseimmel – legyenek nők vagy férfiak – az esetek jelentős részében a diszfunkcionális család ott van a háttérben. Nagyon sok függő jön alkoholista családi háttérből. És olyan is sokszor előfordul, hogy az aktuális partner is iszik, de neki jellemzően nincs betegségtudata.

Élettörténetileg van kritikus időszak, amikor jobban bele lehet ebbe csúszni?
A nőknél kritikus időszak például, amikor otthon maradnak a gyerekkel. Nagyon sokan számolnak be arról, hogy akkor kezdtek el inni, amikor egyedül maradtak a gyereknevelés mindennapjaiban, amikor a partner – munkája vagy más miatt – fizikailag és lelkileg is elérhetetlen volt. Az alkohol kezdte oldani a feszültséget.

Emellett nagyon sokan számolnak be súlyosbodó alkoholhasználatról a Covid és az ahhoz kapcsoló lezárások, illetve home office kapcsán is.

Alapvetően persze bármely életkorban megjelenhet a problémás alkoholhasználat. Viszont ahhoz, hogy valaki segítséget kérjen, jellemzően huzamosabb ideig kell viszonylag sokat inni, sikertelen leszokási kísérleteken átesni, így a húszas éveikben járók viszonylag ritkábban keresnek meg. Egy biztos: az alkohol minden életkorban egy maladatív megküzdési stratégia.

Nehezített terepen

Hogy hat a családra egy nő alkoholbetegsége?
Nem feltétlenül úgy teszi tönkre a családot, hogy az érintett nő elkezd agresszív lenni, bár ez is előfordul. Inkább egyfajta eltompulás jellemző, amit a család berendezkedése nem tud tolerálni. Sok alkoholista nő alkoholbeteg családból jön, ahol nagyon korán parentifikálódott, fel kellett nőnie, felelősséget vállalni, állandóan erősnek kell lenni, mindent megoldani.

Sokszor később erre épül saját családjának működtetése is.

És ha az alkoholbetegség miatt megbicsaklik az, aki addig mindent kézben tartott, akkor borul minden. Ő nem eshet ki, egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy rehabra menjen. Ez néha persze ürügy is arra, hogy az ember ne keressen segítséget.  Többször előfordult már olyan, hogy egy férfi keresett meg hozzátartozóként azzal, hogy zavarja a felesége alkoholbetegsége. Aztán a beszélgetés közben kiderült, hogy ő maga is iszik, de az ugye nem probléma…

Kapcsolódó: Ez a 4 jel utal arra, hogy valaki funkcionális alkoholista

Mi nehezíti azt, hogy a nők segítséghez jussanak?
Egyrészt az óriási megbélyegzés, ami egy alkoholbeteg nőt, pláne anyát érint. Megint csak előjönnek a sztereotípiák: egy nőnek már azzal is nehezebb szembenézni, amit az alkohol a külsejével tesz, noha hamarabb és erősebben meglátszik egy nőn az alkoholfogyasztás. Emellett nemcsak a közvetlen közeg vagy a társadalom részéről, de akár hatósági szinten is mintha nagyobb lenne a stigma.

Nagyon gyakori, és talán nem is alaptalan félelme egy nőnek, hogy ha felvállalja az alkoholbetegséget, elvehetik tőle a gyerekét.

Másrészt egy anyának – pláne, ha esetleg egyedülálló – sokkal nehezebb eljutni valamilyen kezelésre, vagy ne adj Isten rehabilitációra. Hiszen ha ő ott van, mi lesz a gyerekekkel? Probléma az, hogy kifejezetten nőkre szabott rehabilitációs intézet alig van, pedig a nők esetében sokszor éppen olyan traumák húzódnak a szenvedélybetegség mögött, amikről koedukált környezetben egyáltalán nem komfortos beszélniük. 

Van esély a felépülésre?
Természetesen, ráadásul tapasztalataim szerint egy nő számára óriási motiváció tud lenni a leszokáshoz, ha gyereke, gyerekei vannak. A probléma felismerése és tudatosítása az első, óriási lépés. Ha az alkoholbeteg eljut addig, hogy segítséget is merjen kérni, máris rengeteget tett magáért. Ha valakinek nincs lehetősége rehabra menni, vagy nem olyan szintű az alkoholizmusa, hogy kórházi kezelésre szoruljon, az Anonim Alkoholisták gyűlései a hét minden napján ingyen elérhető. 

Kapcsolódó: Hiánypótló mesekönyv készült az alkoholizmusról 

 Kiemelt kép: Getty Images