A 21. században hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy döntéseinket elsősorban tudatos megfontolások vezérlik. Azt gondoljuk, régen túlléptünk azon, hogy elsődlegesen biológiai lények legyünk. Emiatt a modern ember önképébe nehezen illeszkedik a gondolat, hogy ma is ösztönök, vagy az érzékszerveinket érő hatások irányítják a mindennapjait.
Egy friss tudományos kutatás azonban ismét rávilágít arra, hogy tudatalattink és érzékszerveink – különösen a szaglás – jelentős szerepet játszanak abban, hogyan ítélünk meg másokat.
Szag és üzenet
Régóta tudjuk, hogy az emberi test kipárolgásai információk egész tömegét közvetítik a külvilág felé. Egy személy illata árulkodhat hormonális állapotáról, immunrendszere működéséről, esetleges fertőzéseiről vagy krónikus betegségekről. Egyes kutatások szerint a daganatos betegségek vagy a diabétesz is megváltoztathatják a test természetes szagát. Emellett az életkor előrehaladtával is módosul a testszag összetétele. Olyannyira, hogy szaglás alapján sokszor nagy pontossággal meg lehet becsülni valakinek a korát.
Az étrend, a stressz, a gyógyszerek és még az alvás minősége is mind lenyomatot hagy a test illatán. Amikor pedig párt vagy épp barátot választunk magunknak, a másik ember kipárolgásai jelentősen befolyásolnak bennünket.
Egy új tanulmány szerint a nők pillanatok alatt eldöntik, szimpatikus-e nekik valaki, pusztán az illata alapján.

Egy jó illat elvarázsol (Fotó: Getty Images)
Az első (szag) benyomás fontossága
A kutatók 40, 18 és 30 év közötti nő reakcióit vizsgálták meg, akik egy a rapidrandikhoz hasonló helyzetben ismerkedtek meg egymással. A kutatók arra kérték a kutatás résztvevőit, hogy előzetesen viseljék ugyanazt a pólót 12 órán keresztül. Ezután a kísérlet kezdetén a viseltes pólókat megszagoltatták a résztvevőkkel, és minden egyéb előzetes információ nélkül arra kérték a vizsgálati személyeket, hogy értékeljék, pusztán az illata alapján szimpatikus-e nekik a másik ember.
Kapcsolódó: Tudod, hogy az étrended is befolyásolja a testszagodat?
Ezután a nők tíz különböző, egyenként négyperces beszélgetést folytattak egymással, majd újra megszagolták és értékelték a beszélgetőpartnerek pólóit. A kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a résztvevők a másik félről alkotott véleményét nagyban befolyásolta a pólók első megszagolása.
„Az emberek sok mindent észlelnek, amikor személyesen találkoznak valakivel. Az illat – amit valamilyen szinten mindenki érzékel, még ha nem is tudatosan – előre jelezheti, hogy kedvelni fogjuk-e az illetőt” – mondták el a kutatás vezetői, akik azt is kiemelték, hogy férfiakkal végzett korábbi kísérletek tanulságai alapján a nők véleményalkotásában nagyobb szerepe van a szaglásnak.
Jobban szagol a nő
Korábbi tudományos kutatások szerint a nők szaglása általában élesebb, mint a férfiaké. Ennek oka, hogy szaglószervükben több ideg- és gliasejt található, ami fejlettebb szagfeldolgozást tesz lehetővé. Az ösztrogén szintje szintén fokozza a szaglás érzékenységét, különösen peteéréskor vagy épp a terhesség alatt.
A nők emellett jobban felismerik és értelmezik a testszagokon keresztül közvetített érzelmi állapotokat, például a stresszt vagy a félelmet. Ez az érzékenység evolúciós előnyt jelenthetett a párválasztásban és a szociális kapcsolatok kialakításában is. Lehet, hogy ma is érdemes hagyatkoznunk rá.
Kapcsolódó: Nem is gondolnád, mennyi mindent árul el rólad a testszagod!
Kiemelt kép: Getty Images